“Soğanlı Sevdası” ile Turizm Atağı

“Soğanlı Sevdası” ile Turizm Atağı
Yayınlama: 08.08.2022
A+
A-

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Soğanlı hem Büyükşehir Belediye Başkanım hem de benim için bir sevda oldu. Burasının bir an önce insanlarla tıklım tıklım olduğunu, turistlerin esnaflarla alışveriş yaptığını, canlı sokakları, pansiyonların açıldığını görmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Çiçek ile Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Yeşilhisar ilçesinde Soğanlı Vadisi’nin olduğu bölgede inceleme gezisi yaptı.

İncelemelere, Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy da katıldı.

Bölgede incelemelerde bulunan Vali Çiçek ile Başkan Büyükkılıç, ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler ile görüştüler.

Vali Gökmen Çiçek, “Soğanlı hem Büyükşehir Belediye Başkanım hem de benim için bir sevda oldu. Burasının bir an önce insanlarla tıklım tıklım olduğunu, turistlerin esnaflarla alışveriş yaptığını, canlı sokakları, pansiyonların açıldığını görmek için sabırsızlanıyoruz.  İki hafta önce buraya geldiğimizde anlaştığımız balon firmaları ile görüştük. Taleplerini dinledik, Büyükşehir Belediye Başkanımız sağ olsun hemen talimatı verdi, önümüzdeki hafta itibariyle 3 firmanın birden uçuşa başlayacağının müjdesini vermekten çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

BAMBAŞKA BİR SOĞANLI SÖZÜ

Gelecek sezon bambaşka bir Soğanlı ile karşılaşacaklarını vurgulayan Çiçek, şunları söyledi:

“Belediyemizin özellikle kentsel dönüşüm manasında Soğanlı’nın merkezinde tarihi dokuya uygun olarak yapılacak çalışmaların ihalelerinin yapıldığını, şuan sürecin bitme aşamasında olduğunu zaten Büyükşehir Belediye Başkanımız söyler. Önümüzdeki sezon bambaşka bir Soğanlı ile karşılaşacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımızla el ele gönül gönüle verdikten sonra Kayseri’de yapamayacağımız iş yok demiştik, ilk hedef olarak da Soğanlı’yı ortaya koymuştuk. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum, konuştuğumuz konuları anında faaliyete geçirip, talimatlandırıp, takip edip, o kadar hızlı sürede yol alıyorlar ki o da bizim işimizi kolaylaştırıyor. Biz inandık arkadaşlar, önümüzdeki yaz bambaşka Soğanlı’da uyanacağız. Burayı cazibe merkezi haline getireceğiz.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise “Kayseri’mizin her yeri ayrı bir güzel. Hem doğal güzellikleri hem tarihi dokusuyla birbiriyle yarışan bir niteliktedir ama Soğanlı bizim sevdamız, Kapadokya’nın açılan kapısı, buradaki vadi Allah vergisi, güzellikleri bağrında barındıran bir yerdir” dedi.

“GÜZELLİKLER ÜZERİNE GÜZELLİKLER EKLENİYOR”

Büyükkılıç, Soğanlı bölgesinin turizme kazandırılması için birbirinden önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda Soğanlı meydan kentsel tasarım projesi yer teslimi yapıldı, yürüyüş yolları hayata geçiriliyor. Kiliselerin restorasyonları başladı, riskli alanın daraltılması konusu hayata geçirildi. Ücretli giriş kaldırıldı, güzellikler üzerine güzellikler ekleniyor. Yeme içme mekânlarının sayısı artmaya başladı, sıcak asfalt ihalesi yapılıyor, ayrıca Ürgüp Yeşilhisar arasındaki yolumuzun da iyileştirme çalışmaları devam ettiriliyor. Maşallah, her şey Soğanlı için, her şey Yeşilhisar için, her şey Kayseri için.”

Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş da hem yerli ve hem yabancı turistlerin bölgeye rağbet gösterdiğini, balon uçuşlarının başladığını, sırf restorasyon çalışmalarını görmek için gelen turistlerin de olduğunu anlattı. 

Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan ise ilçeye ilginin arttığını, Soğanlı’nın göz bebekleri olduğunu belirterek, desteklerinden dolayı Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç’a teşekkür etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ise “Soğanlı’ya yapılan bu yatırımlar şimdiden meyvesini vermeye başladı. Çok farklı ülkelerden insanlar buraya geliyor. İspanya, İtalya, Belçika’dan özellikle kültür turu yapmak isteyen, bu vadinin doğal güzelliğini görmek isteyen insanlar ilgi gösteriyorlar” dedi.

Soğanlı Mahalle Muhtarı Ali Cebeci de “Soğanlı büyük bir atağa kalktı. Devletimiz var olsun, Soğanlı turizmde hak ettiği yeri kazanacak. Kapadokya’nın doğu giriş kapısını bilen çok yoktu, bu yatırımlar sayesinde dünya Soğanlı’yı tanıyacak” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.