Sivrice’de İhtiyaç Sahiplerinin Bakkal Borçları Kapatıldı

Sivrice’de İhtiyaç Sahiplerinin Bakkal Borçları Kapatıldı
Yayınlama: 18.04.2022
A+
A-

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde Kaymakam Yunus Emre Vural’ın öncülüğünde başlatılan ‘Zimem Defteri’ geleneği ile ihtiyaç sahibi vatandaşların bakkallara olan borçları kapatılıyor.

Kaymakam Vural, hem kendisi hem de Kaymakamlık ekipleri ilçe genelindeki bakkal ve marketleri tek tek gezdi. Muhtar ve esnafların da görüşleri alınarak ihtiyaç sahipleri belirlendi. Ardından bakkallara ödeme güçlüğü çeken ihtiyaç sahibi vatandaşların borçları, ‘Zimem Defteri’ geleneği ile kapatıldı ve Ramazan ayında yüzlerce gönüle dokunuldu.

Kaymakam Yunus Emre Vural, Osmanlı medeniyetinin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışının en güzel örneklerinden birisi olan ‘Zimem Defteri’ geleneğinin, yardımlaşmanın, dayanışmanın, anlayışın tüm güzellikleri içerisinde barındırdığını hatırlattı.

“ZİMEM GELENEĞİNİ YAŞATIYORUZ”

Zimem geleneğine ilişkin hatırlatmalarda bulunan Kaymakam Vural,  şunları söyledi:

“Ramazan ayı içerisinde durumu iyi olan vatandaşlar, marketlere gider ve orada borçlu olan vatandaşların borcunu öder. Borçlu olan kimin ödediğini bilmez veya diğer kişide kimin borcunun ödediğini bilmez. Bu şekilde yardımlaşma ve dayanışma içerisine girerlerdi. 

Biz de Sivrice Kaymakamlığı olarak bu anlayışı yaşatmaya çalışıyoruz. Marketlerimizi tek tek dolaştık, defterlerimizi inceledik. Birçok vatandaşımızın zor durumda olduğunu gördük ve harekete geçtik. Bu geleneğin yaşatılmasına vesile olduk. Biz burada geniş çaplı çalışma içerisine giriyoruz. Muhtarlarımız, esnaflarımız bizim gözden kaçırdığımız noktaları yakalıyorlar. 

Görünüşte insanın durumu iyi gibi olsa da onun arka planında bazı sıkıntılarda olabiliyor. Kişi çalışanda da olsa emekli de olsa onun başka sıkıntıları vardır. Onları bilemeyiz. Böyle bir yardımlaşmada fikir alışverişi içerisine giriyoruz. Daha geniş bir kesime ulaşmaya çalışıyoruz.” 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.