Şırnak ile Batman Spor ve Sağlık İçin Yürüdü

Şırnak ile Batman Spor ve Sağlık İçin Yürüdü
Yayınlama: 23.09.2021
A+
A-

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Şırnak’ta yürüyüş, Batman’da ise çeşitli spor etkinlikleri yapıldı. Her iki ildeki etkinliklere valiler de katıldı.

Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Ömer Kabak Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürdü.

İlginin yüksek olduğu etkinlikte konuşan Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde Herkes İçin Spor Federasyonu koordinasyonunda 81 ilde spora ve sağlıklı yaşama dikkat çekmek için etkinlikler düzenlendiğini söyledi.

“SPOR, YAŞAM TARZI HALİNE GELSİN”

Amaçlarının her yaştan vatandaşı spor yapmaya teşvik etmek olduğunu dile getiren Pehlivan, “İstiyoruz ki spor bir yaşam tarzı haline gelsin. Erken yaşta çocuklarımızın, gençlerimizin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı gençlik merkezlerinde ve spor kurslarında spor branşlarını öğrenmesi ve kendine uygun bir sporu ömür boyu yapmasını istiyoruz” dedi.

Pehlivan, ilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayeleri ve destekleriyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca çeşitli yatırımların olduğunu ifade ederek, hem il merkezinde hem de bütün ilçelerde spor salonlarından yüzme havuzlarına kadar tesislerin sayısının her geçen gün arttığını aktardı.

TESİSLERE ŞIRNAK’TA İLGİ FAZLA

“Tesislerimiz her geçen gün artıyor. Spor tesislerimiz arttıkça vatandaşlarımız daha çok kullanıyor. Nitekim Şırnak geçen hafta açıklanan istatistiklere göre spor tesislerini en çok kullanan ilk 5 il arasında. Bu da ilimiz için sevindirici bir durum” diyen Pehlivan, kentin genç bir nüfusa sahip olduğunu, gençlerin çok erken yaşta spor yapma alışkanlığını edinmesini istediklerini kaydetti.

Yürüyüşe, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman, Gençlik ve Spor İl Müdürü Beytullah Birlik, kurum temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

BATMAN’DA SPOR AKTİVİTELERİ DÜZENLENDİ

Batman’da Atatürk Parkı’nda Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında çeşitli sportif aktiviteler yapıldı.

Etkinliğe Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, kurumların temsilcileri ve sporcular katıldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe, hijyen ve maske kullanımına uygun gerçekleştirilen etkinlikte tekvando, masa tenisi, tenis, mini golf ve dart gibi branşlarda müsabakalar yapıldı.

Etkinlikte konuşan Vali Şahin, hareketli yaşamın önemine değinerek, hedeflerinin spor bilincini her yaştan kişiye aktarmak olduğunu belirtti.

“HAREKETLİ YAŞAMI, KENDİMİZE İLKE EDİNELİM”

Şahin, şöyle konuştu:

“Sporu bir yaşam biçimi haline getirmek istiyoruz. Bunun için de yoğun bir çaba içerisindeyiz. Çünkü hareketsiz bir yaşam hastalıkların ve sağlıksız bir yaşamın nedeni. Hareketsiz yaşam noktasında geçmiş dönemlere göre yeni nesil çok daha büyük bir tehdit altında. Gençlerimiz maalesef akıllı telefonlar ve bilgisayarlar ile çok fazla hemhal oluyor. Biz sokaklarda akşama kadar top peşinde koştururduk. Bizim neslimiz çok daha hareketli bir yaşam içerisindeydi. 

Yeni nesil daha durağan ve hareketsiz bir hayat yaşıyor. Pek çok hastalık da bu hareketsiz yaşamın neticesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür etkinliklerle yapmamız gereken bu farkındalığı oluşturmak ve hareketli yaşamı kendimize ilke edinebilmek. Gün içerisinde hareketli olmalıyız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.