Van Sınırında Bu Yıl 69 Bin Göçmenin Geçişi Engellendi

Van Sınırında Bu Yıl 69 Bin Göçmenin Geçişi Engellendi
Yayınlama: 12.08.2021
A+
A-

İran sınırında incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, bu yıl Van sınır hattında 69 bin 156 göçmenin Türkiye’ye girişinin engellendiğini bildirdi.

İran üzerinden Türkiye’ye düzensiz göçmenlerin yasa dışı girişlerinin engellenmesi amacıyla İran sınırında alınan önlemler artırılıyor.

Komşu ülkeyle 295 kilometre sınıra sahip Van’da, kaçak girişlerin engellenmesi için modüler duvar ve hendek kazma ile gözetleme kulelerinin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor.

SINIR HATTINI DENETLEDİ

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş Ünlü ile İran sınır hattında incelemede bulundu. Bilmez, devam eden modüler duvar, dolgu ve hendek çalışmaları hakkında firma yetkililerinden bilgi aldı.

Sınır boyunda gözlem yapan Bilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, sınır güvenliği kapsamında yapılan çalışmaları, alınan önlemleri yerinde incelemek üzere bölgeye geldiklerini söyledi.

ASKER, JANDARMA, ÖZEL HAREKAT SINIRDA

Van’ın İran ile 295 kilometrelik sınırının bulunduğunu aktaran Bilmez, şu bilgileri verdi:

“Burada 6. Hudut Tugayımız 9 tabur, 44 karakol, 170 civarında kule ile önlem almakta. Jandarma birliklerimiz, Polis Özel Harekat timlerimiz ve güvenlik korucularımız da ikinci hatta sınır güvenliğini sağlıyor. Kara kuvvetleri buradaki birliklere 2 keşif, 2 komando bölüğünü takviye olarak gönderdi. Jandarma, bu bölgede görev yapan birliklerine diğer illerimizden 3 bölük ve bir taburu zırhlı araçlarıyla gönderdi. 

Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ise 35 timden oluşan Özel Harekat polisleri 50 zırhlı araç ile sınır güvenliği için bölgeye takviye olarak geldi.”

2 BİN 600 MAYIN TEMİZLENDİ

Bölgede yasa dışı geçişlerin önlenmesi için 110 kilometrenin üzerinde hendek kazıldığını, çıkışlarına da jiletli tel döşendiğini belirten Bilmez, bu sene ihalesi yapılan 64 kilometrelik modüler duvarın 4,5 kilometrelik bölümünün tamamlandığını bildirdi. 

Şu ana kadar bölgede 2 bin 600’ün üzerinde mayının temizlendiğini vurgulayan Bilmez, şunları kaydetti:

“Bu sene geçen seneden daha fazla bir güç baskısı altında değiliz ama toplumumuzdaki hassasiyetten dolayı çok daha gündeme geliyor.”

İNSAN KAÇAKÇILIĞI CEZALARI CAYDIRICI DEĞİL

Van sınır hattında geçen yıl ise 108 bin civarında göçmeni engellediklerini, bu sene ise yıl başından bu güne kadar 69 bin 156 göçmenin sınır hattında engellendiğini bildiren Vali Bilmez, “Bu yıl 904 organizatör yakalanmış ve bunların büyük bir kısmı tutuklanmıştır. Geçen yıl yakalanan organizatör sayısı 600 civarında. Bu sene daha yıl dolmadan 904 organizatör yakalandı. Bu suçun katalog suçlar kapsamına alınması tutuklamalarda elimizi rahatlattı. Tutuklamalar açısından olumlu bir gelişme oldu. Ama hala insan kaçakçılığı yapanlara verilen cezalar yeterince caydırıcı değil” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.