Vali Şimşek, Tarım Sektörü Temsilcileriyle Toplandı

Vali Şimşek, Tarım Sektörü Temsilcileriyle Toplandı
REKLAM ALANI
05.04.2020
200
A+
A-

Niğde Valisi  Yılmaz Şimşek, tarımsal üretimin devamlığının sağlanması ve alınması gereken tedbirleri görüşmek üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ve tarım sektöründe faaliyet gösteren STK temsilcileri ile bir araya geldi.

Vali  Şimşek Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Garip Gümüş, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, Özel İdare Genel Sekreteri Ali Nebol ve tarımsal faaliyetlerde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldılar. Toplantının açılış konuşmasında Vali  Şimşek,  tarımsal ve hayvansal üretimin devam edeceğini söyledi. Vali Şimşek, “Bilindiği üzere tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi niteliği kazanan koronavirüs  yayılmaya ve can kayıplarına neden olmaktadır.

Bu virüsteki temel risk unsuru bulaşıcılığının yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu alanlardır. Devletimiz bugüne kadar bu salgının yayılması önlemek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumak için birçok tedbir aldı. Tüm bu tedbirlerin yanında bu sürecin tarıma olan olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, gıda üretim ve tedarik zincirinin korunması büyük önem arz etmektedir. Yapılacak çalışmalar ve alınması gereken önlemleri görüşmek üzere bir araya geldik” dedi. Vali Şimşek’in konuşmasının ardından toplantıda alınan tedbirler ve kararlar şu şekilde sıralandı.

Tarımsal üretim kesintiye uğramadan devam edecek. Bundan dolayı tüm birimlerimiz koronavirus tedbirlerini de göz ardı etmeden saha çalışmalarını sürdürecek, gerekli denetim, kontrol ve aşılama gibi çalışmalara azami hassasiyet göstererek devam edilmesine, Bu süreçte ilgili tüm tarafların yapılan çalışmalar, Bakanlık ve Valilik dahil gelen tüm talimatlar, alınması gereken önlemler ve ortaya çıkan sorunlar ile ilgili olarak yetkili makamları sürekli olarak bilgilendirmesi, İlimize dışardan gelen veya ilimiz içerisinden işletmelerde mevsimlik olarak çalışan tarım işçilerinin koronavirüs tedbirleri kapsamında; Tarım işçilerinin çalışma ve barınma alanlarının İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince sürekli olarak kontrol edilmesi ve risk görülen alanlar olması durumunda hızlı bir şekilde Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği halinde tedbirlerin alınması Tarım işçilerinin ulaşım koşullarının; hem virüsün yayılımının kontrol edilmesi (taşıtlarda yüzde 50 kuralına uyulması) hem de trafik kazaları ve mevzuatı yönünden yakinen takip edilerek gerekli tedbirlerin trafik zabıtası ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından alınmasının sağlanmasına, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi genel Müdürlüğünün yazısı doğrultusunda İlimizde bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmeleri, arıcılık işletmeleri ve bitkisel üretim yapan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan çiftçilerimizin üretimlerinin aksamaması adına bağlı oldukları muhtarın bilgisi dâhilinde kendisi, birinci derece yakını veya resmi temsili olan biri tarafından faaliyetlerine devam etmesine, Mevsimlik işçi çalıştıran firmalar ile iletişim halinde olunması, firmalara gerekli tedbirlerin alınması yönünde bilgilendirme yapılması (İşçilerin kaldıkları yerler rutin olarak ilaçlanacak, yiyecek ve içecek kolileri temin edilecek, tek kullanımlık tabak, bardak, çatal, kaşık dağıtılacaktır.)

Tarım işlerinde çalışanların üretim alanlarına erişimi kısıtlanmayacak, tarım ürünlerinin pazara ulaşımının engellenmeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan devamının sağlanması.
Uzaktan eğitim, mesajla bilgilendirme tarzı iletişim yolları daha sık kullanılması, zorunlu olmadıkça birebir görüşmelerin yapılmaması Acil durumlarda Bakanlığımıza bağlı diğer kuruluşlar ile bağlantıya geçilerek işbirliği halinde çalışılması. Pazar yerleri ve diğer gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde mevzuatlara ve coronavirüs tedbirleri ile ilgili genelgelere riayet edilerek gerekli denetim ve rehberlik hizmetlerine devam edilmesi. Belde belediye başkanları ve muhtarlara gelen talimat ve duyurularla ilgili bilgi akışında aksama yaşanmaması için her türlü iletişim aracı kullanılması (Sms, whatsapp, telefon) Gerekirse whatsap grupları kurulabilir. Üreticilerin ilaç ve gübre gibi girdi temininde sorun yaşamaması için bayi ve stok kontrolleri daha sık yapılması. (Denetimlerde çay kahve ikramının olmaması, sandalyelerin kaldırılması ve sosyal mesafeye uyulması konusunda gerekli uyarılarda bulunulması) Yapılan çalışmaların resmi ve kişisel web sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşımlarla tarımsal üretimin önemi sürekli olarak vurgulanması.

Üretim ve gıda tedariki süreçlerinde alınan ve alınması gereken tüm tedbirler hususunda Devlet kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üreticiler tam bir işbirliği içinde üzerine düşen görevleri yerine getirmelidir.   Veteriner ecza deposu ve veteriner hekim kliniklerinin dağıtım ve klinik hizmetleri konusunda kolaylık sağlanacak.Sebze meyve hallerinde hijyen ve taşıma ile ilgili denetimler sıklaştırılacaktır.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.