‘Şimdi halk çok aç, yiyecek bir şey yok’

‘Şimdi halk çok aç, yiyecek bir şey yok’
Yayınlama: 09.04.2019
A+
A-

Doğal afetin vurduğu Mozambik’te 1,7 milyon dönüm tarlanın sular altında kaldığı ve halkın açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Mozambik’i vuran Idai kasırgası ve sellerin ardından baş gösteren kolera salgın sonrasında halkın açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, ülkenin kıyı şehri Beira’da Vali Daviz Simango, kasırga ve sel felaketlerinde yaklaşık 1,7 milyon dönüm tarlanın sular altında kaldığını açıkladı.

“YİYECEK BİR ŞEY YOK”

Simango, yüz binlerce kişinin gıdaya ihtiyaç duyduğuna işaret ederek, “Maalesef, bölgelerde hasat yapılmadan afet meydana geldi. Şimdi halk çok aç, yiyecek bir şey yok.” ifadesini kullandı.

Afrika’nın güneyindeki ülkelerden Malavi, Mozambik ve Zimbabve’de geçen ay meydana gelen Idai kasırgası ve seller nedeniyle bölgede binlerce ev ve yol yıkılmış, salgın hastalıklar baş göstermişti.

MİLYONLARCA KİŞİNİN YARDIMA İHTİYACI VAR

Mozambik’in kıyı şehri Beira’nın sel ve fırtınadan çok büyük oranda etkilendiği açıklanmıştı. Ülkede 468 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 1 milyon 850 bin kişinin yardıma muhtaç hale geldiği belirtilmişti. Öte yandan, Beira’da Idai kasırgası ve sellerin ardından bölgede görülen kolera vakaları 139’dan bin 428’e yükselmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.