Selçuklu Eserleri Kiraz Bahçeleriyle Bütünleşecek

Selçuklu Eserleri Kiraz Bahçeleriyle Bütünleşecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.01.2022
49
A+
A-

Şehrin her anlamda kalkınması ve gelişmesi için büyük çaba sarf eden Vali Gökmen Çiçek, birbirinden güzel vizyon projeleri de hızla hayata geçirmeyi sürdürüyor. Özellikle Frigya bölgesine ince dokunuşlar yaparak bölgenin turizm alanında büyük tanıtımına büyük katkı sunan Vali Çiçek, bir başka vizyon projesini de Sultandağı ilçesinde başlattı.

Vali Çiçek himayelerinde yürütülen ‘Selçuklu Kent Meydanı’ projesi kapsamında Sultandağı’nda 800 yıllık bir tarihin ayağa kaldırılması amaçlanıyor. 1249 yılında II. İzzeddin Keykavus’un beylerinden Fahreddin Ali bin Hüseyin (Sahipata) tarafından yaptırılan Sahipata Kervansarayı (İshaklı Kervansarayı), Çarşı Camii, Çifte Hamam ve Laleli Çeşme’yi de kapsayan alanda yapılacak çalışmalar ile Selçuklu dönemi yeniden canlanacak.

SELÇUKLU KENT MEYDANI MART AYINDA BİTECEK

Kasım ayında başlayan proje çalışmaları kapsamında Çifte Hamam ve Çarşı Camii’nin restorasyonu, meydan alanına tarihe uygun taş döşenmesi, sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile evlere ahşap giydirme çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların mart ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor. 

Bahar aylarında çiçek açan kiraz bahçelerini ziyarete gelen misafirler, Selçuklu mimarisinin eşsiz eserlerinin yer aldığı Tarihi Kent Meydanı’nda adeta tarihi bir yolculuğa çıkacak. 

İlçe turizmini canlandıracak projenin, Sultandağı’nın çehresini de değiştirmesi öngörülüyor. Her fırsatta ilçeyi ziyaret eden Vali Gökmen Çiçek, projede gelinen aşamayı da bizzat yakından takip ediyor.

“BAHARDA SULTANDAĞI BAMBAŞKA OLACAK”

Afyonkarahisar’ın Hititler, Frigler Romalılar başta olmak üzere çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Vali Çiçek, “Sultandağı ilçemizde Selçuklu döneminin inanılmaz eserleriyle zengin bir ilçemiz. Ecdad yadigarı eserler doğal bir film platosunu anımsatıyor. Kervansaray, tarihi hamamı, camisi, çeşmesi ve meydanı ile hiç bozulmamış, kendisini koruyarak bugünlere gelmiş gizemli bir nokta. Ayazini Köyü’nden sonra en büyük hedefimiz Sultandağı’nı eski havasına yakışır hale getirmek. İnşallah el birliği ile Sultandağı’nı bambaşka bir hale getireceğiz. İddialıyız. Kiraz mevsiminde Sultandağı muhteşem olacak. Bu bahar herkesi Sultandağı’na bekliyoruz” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.