Şanlıurfa’dan 16 İle 17 Milyon Yavru Balık

Şanlıurfa’dan 16 İle 17 Milyon Yavru Balık
MOBİL REKLAM ALANI
03.09.2021
50
A+
A-

Tahıl ambarı olarak anılan Şanlıurfa, tatlı su balıkçılığında da söz sahibi olmaya aday. Şanlıurfa Atatürk Barajı havzasında yetiştirilen 17 milyon sazan ve şabut balığı yavrusu, 16 ildeki göl ve göletlere salınmak üzere gönderildi.

Yavru balıkların yola çıkarılmasına ilişkin düzenlenen törende konuşan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Metin Esen, tesisin Türkiye’nin en büyük yavru balık üretim tesisi olduğunu belirtti.

Esen, “Şanlıurfa olarak ülkemizin tarımsal ürün deseni içerisinde pek çok ürünün en fazla yetiştirildiği bir il olma hasebiyle çok önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu biliyorduk. Bugün artık su ürünleri alanında da ülkemiz için önemli bir tesise kavuşarak, bu alanda da Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

HALKIN GEÇİM KAYNAĞINA DESTEK

Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Murat Çakmaklı da “Şanlıurfamızda su ürünleri yetiştiriciliği çok önemlidir. 10 milyon hedefimiz varken 17 milyon yavru balık üretimi gerçekleştirdik. Bunun 15,5 milyonu yavru sazan, 1,5 milyon adet de şabut balığı ürettik. Bölge halkımızın da geçim kaynağına yönelik önemli bir destekte bulunduk” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yavru balıklar, araçlardaki depolara konularak Şanlıurfa, Kayseri, Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Adıyaman, Batman, Sivas, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Yozgat ve Kahramanmaraş’taki su kaynaklarına bırakılmaları için gönderildi.

MOBİL REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.