Şalpazarı’nda Kürdistan Logolu “Şapka” Krizi

Şalpazarı’nda Kürdistan Logolu “Şapka” Krizi
REKLAM ALANI
16.09.2021
151
A+
A-

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinde bir şapka atölyesine baskın düzenleyen belediye, ‘Kürdistan şapkası’ üretildiği gerekçesiyle şapkaları yaktı. Firma sahibi ise uygulamanın usulsüz olduğunu belirterek, Irak’tan sipariş edilen şapkaların yasalara uygun olarak ihraç edileceğini savundu.

Şalpazarı’nda şapka üretimi yapan Anadolu Şapkacılık adlı fabrikaya ‘Kürdistan şapkası’ üretiliyor gerekçesiyle şikayet üzerine MHP’li Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız ve ekipleri tarafından baskın düzenlendi.

Irak’ta 10 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan seçim için gelen sipariş üzerine üretim yapılan şapkalar “yasa dışı” olduğu gerekçesiyle toplattırılıp yaktırıldı.

“YASAL ÇERÇEVEDE ÜRETİLİYOR”

Anadolu Şapkacılık firmasının sahibi Ömer Özdemir, Irak’ta yapılacak seçimler dolayısıyla şapka siparişi aldıklarını belirterek, şunları anlattı:

“Bu siparişler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin izin verdiği çerçevede yasal yollardan ihraç edilmek suretiyle üretimine başlamış bulunmaktaydık. 

Bu üretim hem bölgemizde yaşayan bizimle çalışan vatandaşlarımıza iş olanağı sunmakta hem de devletimize döviz girdisi olarak fayda sağlamaktadır. Şalpazarı Belediye Başkanımızın bugün yapmış olduğu ziyarette Irak için ürettiğimiz şapkaları görmüş ve bizlere bu şapkaların ‘Yasalara aykırı mı?’ sorusunu sormadan, herhangi bir kolluk kuvvetinden yardım istemeden oracıkta şapkaların yasalara aykırı olduğuna ilişkin kanaat getirmiş ve belediye zabıtaları maharetiyle yakmak suretiyle ciddi bir maddi zarara yol açmıştır.”

‘YANLIŞLIK DÜZELTİLSİN’ TALEBİ

Maddi zarardan çok bölge halkı önünde zor durumda bırakıldıklarını savunan Ömer Özdemir, “Bu olay özelinde bizler bölgede çok zor durumda kalmış ve hatta bu nahoş olay yaşanırken bölge halkı tarafından linç girişimine bile maruz kalabilirdik” diye konuştu.

Özdemir, “Can güvenliğimiz dahi olmayabilirdi. Şu anda bile bu durumdayız. Bizler Şalpazarı ilçesinde doğmuş, bu bölgenin bir evladı olarak bölgemize yatırım yapmış namuslu şerefli bir esnafız. Bütün bu yanlış uygulama maalesef Şalpazarı Belediye Başkanımızın böyle bir uygulamaya hakkı olmamasına rağmen, bu çirkin ve nahoş olayın gerçekleşmesinde baş aktör olarak belirmiştir. Maddi zarar her zaman karşılanır ancak oluşan itibar kaybı geriye çok zor gelir. Bu bölgenin namuslu şerefli ve vatansever bir evladı olarak bu yanlışın derhal doğruyla buluşabilmesi için yetkililerden ivedilikle yardım bekliyoruz. Vatanımıza zararı dokunacak hiç bir olayın içinde olmayız” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.