Salgının Yeni Varyantlarına Karşı Ek Önlemler Geliyor

Salgının Yeni Varyantlarına Karşı Ek Önlemler Geliyor
Yayınlama: 14.11.2021
A+
A-

Kovid-19 salgınının yeni varyantlarının Türkiye’ye girişinin önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda alınması gereken tedbirleri görüşen Samsun Valiliği, bazı ülkelerden gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunanlardan 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi ve tam aşılı olduklarının ibrazını isteyecek. Aksi takdirde bu kişiler şehre alınmayacak ve karantinaya tabi tutulacak.

Samsun İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Vekili Şevket Cinbir başkanlığında yaptığı toplantıda, koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemleri görüştü.

Toplantının ardından, salgının seyrinde dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın yeni teklifleri, İçişleri Bakanlığı’nın 13 Kasım 2021 genelgesi uyarınca bazı tedbirler alınmasına karar verildi.

Buna göre, Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan gelen kişilerden Türkiye’ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazı istenecek.

TAM AŞILILAR MUAF TUTULACAK

Yine Brezilya, Güney Afrika, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan’dan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye’de acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler (tam aşılı) Türkiye’ye girişte karantinadan muaf tutulacak. 

Tam aşılı olanların haricindeki kişiler ise ikametgahlarında veya beyan edecekleri adreslerde karantinaya alınacak. 10 gün sonunda yapılacak testi negatif çıkanların karantinaları sonlandırılacak. 

PCR testi yaptırmayan kişiler hakkında ise 14 gün sonunda yapılacak testin pozitif çıkması halinde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan güncel pandemi rehberleri doğrultusunda işlem yapılacak.

Söz konusu ülkelerden aileleriyle birlikte gelen 12-18 yaş arasındakilerden de negatif sonuçlu PCR testi istenecek.

İran ve Mısır’dan gelen kişilerden de 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi talep edilecek veya son aşıdan itibaren 14 gün geçmiş olan aşı kartı istenecek.

DİĞER ÜLKELERDEN GELECEKLERE İLİŞKİN UYGULAMA

Diğer ülkelerden gelenlerde de; Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye’de acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son 6 ay içinde hastalığı geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen testi raporu ibrazı talep edilmemesi ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmaması kararı alındı. 

İbraz edilmeyenlerin ise girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazının istenilmesi öngörüldü. 

12 yaş altındaki çocuklar, Türkiye’ye girişlerinde PCR/Antijen test raporu ile aşı sertifikası uygulamalarından muaf tutulacak.

Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak-gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır sürücüleri, SARS-CoV-2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf olacak. Türkiye’ye girişlerde talep edilecek aşı sertifikası, PCR/Antijen test sonucu gibi belgelerin, havayolu ve deniz yolu ile gelen yolcular ile kara/demir yolundan toplu taşıma araçlarıyla gelen yolcular için yolculuk öncesinde çıkış ülkesinde, taşıyıcı şirket tarafından kontrol edilmesi, belgesi olmayanların sefere kabul edilmemesinin sağlanması, belgesi olmayanların sefere kabul edilmesinden ötürü ortaya çıkan sorumluluğun taşıyıcı şirket tarafından karşılanması yönünde karar verildi.

KARARLAR İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE EKSİKSİZ UYGULANACAK

 Alınan kararların, Samsun Valiliği, kaymakamlıklar, sınır kapısı Mülki İdare Amirleri tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği içinde uygulanması öngörüldü. 

Alınan kararlara uymayanlar hakkında, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca işlem yapılması ve Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesinde yer alan “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü uyarınca ceza verilmesi bekleniyor.

Samsun Valiliği, alınan kararların 15 Kasım Pazartesi’nden itibaren uygulanmasını öngörürken, İçişleri Bakanlığı’nın 13 Kasım’da gönderdiği genelgeye ilişkin diğer illerde de aynı yönde tedbirler alınması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.