“Sağlıklı Ortam Sağlayıp Riski Azaltıyoruz”

“Sağlıklı Ortam Sağlayıp Riski Azaltıyoruz”
REKLAM ALANI
26.08.2021
79
A+
A-

Yüzde 75’in üzerinde birinci doz oranını yakalayarak mavi iller akategorisine giren Samsun’un Terme ilçesi Kaymakamı Kübra Baka ve ekibi, mevsimlik tarım işçilerini aşıya ikna ediyor.

Samsun, aşılamada birinci dozda yüzde 75’e ulaşarak, mavi iller arasında yer aldı. Ancak, başta Şanlıurfa olmak üzere doğudaki illerden gelen fındık işçilerinin büyük bölümü, aşı olmadı. 

Terme ilçesine gelen yaklaşık 2 bin fındık işçisinin büyük bölümü de aşı karşıtı yanlış yönlendirmeler nedeniyle aşılarını yaptırmadı. Bunun üzerine Terme ilçesi Kübra Baka, İlçe Sağlık Müdürü Murat Başeskioğlu ile aşı timleriyle önce aşıya karşı olanları ikna etti. Ardından da çadırlarında aşılarının yapılmasını sağladı.

“BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ İKNA ETTİK”

Terme’nin, bölgenin en önemli fındık üretimi merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Kaymakam Kübra Baka, “Bu nedenle, özellikle temmuz ve ağustosta çok sayıda tarım işçisi geliyor. Bu işçilerin büyük bir bölümü, başta aşının kısırlık yaptığına dair bilim dışı iddia ve benzeri birçok nedenle aşı yaptırmak istemiyorlardı. Sağlık müdürümüz ve ekibi ile birlikte muhtarlarımızla da sık sık toplantılar yaparak, tarım işçilerimizin büyük bir bölümünü aşı olmaya ikna ettik. Ekiplerimiz aşılarını da konakladıkları çadırlarında yapıyor” diye konuştu.

İÇ İÇE YAŞAMALARI, RİSKİ ARTIRIYOR

Tarım işçilerinin çalıştıkları alanlara yakın alanlarda, mini çadır kentlerde beraber yaşadıklarına dikkati çeken Baka, şunları söyledi:

“İçe dönük kalabalık yaşadıkları için kendi aileleri ve yakınları için tehlike olabilir. Aşılama yaparak bu riski azaltıyoruz. Ayrıca, sağlıklı ortamlarda kalmaları için, çadırlarını dere yataklarından uzak alanlara yerleştirdik ve yağışlarda hasar gören yataklarını da Kızılay ve AFAD desteği ile yeniledik. 

Aşılamayla hem ilçemizde koronavirüsün daha da azalmasını sağlayacağız hem de tarım işçilerimizin ortamını daha sağlıklı ve uygun hale getirmiş olacağız.” 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.