“Sabah Namazında Ailece Camide Milletçe Duadayız”

“Sabah Namazında Ailece Camide Milletçe Duadayız”
Yayınlama: 01.01.2022
58
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın çağrısıyla Türkiye genelinde “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” buluşması düzenlendi.

Ankara’da da vatandaşlar bu çağrıya uyarak çocuklarıyla birlikte Kocatepe Camii’ne geldi ve sabah namazını kılıp dua etti. Namazın ardından vatandaşlara Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çorba ikram edildi.

Eskişehir’de ve Kütahya’da vatandaşlar “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programında sabah namazında bir araya geldi.

İl Müftülüğü’nce Eskişehir’deki Reşadiye Camii’nde düzenlenen programda, Hacı Bayram-ı Veli Camii baş imam hatibi Ahmet Karalı tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

İl Müftüsü Bekir Gerek’in konuşma yaptığı etkinliğe, Vali Erol Ayyıldız, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Camiden çıkışta çorba ikramında bulunuldu.

“AMACIMIZ KARDEŞLİĞİMİZİ GELİŞTİRMEK”

İzmir genelindeki 30 camide düzenlenen program kapsamında çok sayıda vatandaş, çocuklarıyla birlikte camilere gelerek sabah namazını kıldı.

İzmir İl Müftüsü Salih Sezik, Bilal Saygılı Camisi’ndeki programın ardından, sabah namazı buluşmalarını ilçelerde rutin bir şekilde yaptıklarını söyledi.

İnsanları camiyle buluşturmak istediklerini belirten Sezik, “Amacımız kardeşliğimizi geliştirmek, milli ve manevi değerlerimize katkıda bulunmak. Sevgimizi arttırmak ve her kesimi kucaklamak istiyoruz. Çocuklar, hanımefendiler, beyefendiler ve hocalarımızla büyük bir heyecanla buradayız. Tek düşüncemiz var. İyi bir vatandaş olmak ve Allah’a iyi bir kul olmak.” dedi.

Namazın ardından vatandaşlara Türkiye Diyanet Vakfı tarafından çorba ve simit ikram edildi.

Programa MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı ve İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici de katıldı.

Kırıkkale’nin Bahşılı ilçesinde vatandaşlar “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programında sabah namazında bir araya geldi.

İlçe Müftülüğü’nce Hüseyin Onbaşı Camii’nde düzenlenen programda, Kur’an-ı Kerim ve ilahi okundu, sohbet ve dua edildi.

İlçe Müftüsü Lütfü Kocatürk, yaptığı konuşmada, “Şeytana uymayalım, Allah’ın yolundan ayrılmayalım. 1 Ocak 2022 günü sabah namazında her yerde buluşmalar yapıldı, dualar edilerek tespihler çekildi. Bütün imamlarımız, muhtarlarımız ve cemaatimiz burada. Hepsine teşekkür ederim.” dedi.

Kadınların da katıldığı programda, cemaate çay ve simit ikram edildi.

Kocaeli’nin Kandıra İlçe Müftülüğü’nce Çarşı Camii’nde düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim okundu, sabah namazı kılındı. Yapılan duanın ardından vatandaşlara Kandıra Belediyesi tarafından çorba ikram edildi.

Programa, İlçe Müftüsü Rahmi Sancar, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ve vatandaşlar katıldı.

KÜTAHYA ULU CAMİ’DE ELLER SEMAYA AÇILDI

Tarihi Ulu Cami’de düzenlenen programa katılan vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve dualar okudu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin ve Hac Hizmetleri Daire Başkanı Süleyman Sarı da konuşma yaparak, sabah namazının camilerde kılınmasının önemine değindi.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla sona eren etkinlikte katılımcılara çorba ikram edildi.

MALATYA

Darende İlçe Müftülüğü, milli birlik, beraberlik ve manevi duyguların canlı tutulması amacıyla sabah namazında “Ailece Camide Milletçe Duadayız” etkinliği düzenledi.

Sabah namazı için Somuncu Baba Külliyesi Yeni Camii’nde buluşan gençler ve aileleri, ilçe protokolü ve cami cemaati ile saf tutarak namaz kıldı.

Etkinliğe katılan Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, birlik ve huzur mekanı camilerde haftanın bir günü sabah namazında gençlerle bir araya geldikleri için çok mutlu olduğunu söyledi.

Özkan, amaçlarının milli ve manevi değerleri yüksek tutmak ve gençlerin bir araya gelmelerini sağlamak olduğunu belirterek, “Etkinliğe katılan gençlerimizi ve kıymetli ailelerini gördükçe mutlu oluyoruz. Geleceğimizin teminatı gençlerin sabah namazlarında buluşmalarını çok önemsiyoruz. Bizimle birlikte namazda buluşan tüm gençlerimize sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yıl diliyorum.” dedi.

İlçe Müftüsü Muhammet Yusuf Yaşar da camilerin ön safında gençleri görmek ve katılımını sağlamak amacıyla bu etkinlikleri düzenli olarak yaptıklarını belirtti.

Amaçlarının gençlerin camiye gelerek toplu halde cemaatle namaz kılmalarını ve bu alışkanlığı kazanmalarını sağlamak olduğunu anlatan Yaşar, “Bu gençlerimizin cami ve cemaatle, ibadetle, mabetle buluşması etkinliğidir. Çünkü aidiyet şuurunun, mensubiyet duygusunun oluşumunda camiinin, mabedin çok önemli ve anlamlı bir yeri vardır. Bu çağda, 15-20 yaş arasındaki gençlerimizin mabetlere gelmesi, burada kendisini bulması, elbette bu mabede, bu millete, ülkeye mensubiyet açısından katkılar sağlıyor. Biz bunu önemsiyoruz.” diye konuştu.

Namaz ve yapılan dua sonrası, Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından çorba ikram edildi.

Etkinliğe, Cumhuriyet Savcısı Emre Kiremitçi, İlçe Emniyet Müdürü Sinan Atıcı ve çok sayıda genç katıldı.

SAMSUN

Samsun’un Havza ilçesinde “Sabah Namazında Ailece Camide, Milletçe Duadayız” programı düzenlendi.

Kevser Camii’nde sabah ezanından sonra Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından sabah namazı kılındı, dualar edildi.

Programın sohbet bölümünde Havza Müftüsü Mehmet Nurlu, hem seherin manevi atmosferini yaşamak, hem de yeni miladi yıla hep birlikte dua ile başlamak maksadıyla programın düzenlendiğini ifade ederek, “Bir yılı geride bıraktık. Yapılması gereken iyi bir iç muhasebe. Rabbim yeni miladi yılın İslam alemine ve Müslüman din kardeşlerimize hayırlar, tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini nasip eylesin.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.