“Rusya’nın Ukrayna’ya Başlattığı Askeri Harekat Kabul Edilemez”

“Rusya’nın Ukrayna’ya Başlattığı Askeri Harekat Kabul Edilemez”
Yayınlama: 24.02.2022
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatı kabul edilemez bulduğumuzu ve reddettiğimizi belirtiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Uluslararası Demokratlar Birliği heyetine hitap etti. 

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası hukuka aykırı gördüğümüz bu adım, bölgenin barış, huzur ve istikrarına vurulmuş ağır bir darbedir” diye konuştu.

Erdoğan, “Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı askeri harekatı kabul edilemez bulduğumuzu ve reddettiğimizi belirtiyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi vatandaşlarımız ile Tatar kardeşlerimiz başta olmak üzere Ukrayna’da yaşayan herkesin can güvenliğinin sağlanmasında üzerimize düşeni yapacağız.” dedi.

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleyi desteklediğini, biraz önce görüştüğüm Sayın Zelenskiy’e de ifade ettim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunların Minsk Mutabakatları çerçevesinde diyalog yoluyla çözülmesi çağrımızı tekrarlıyoruz.” diye konuştu.

NATO MÜDAHALEYİ GÖRÜŞECEK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müdahaleye ilişkin yaptığı açıklamada, “Kıtamızdaki barış bozulmuştur. Şu anda Avrupa’da savaş vardır. Kuzey Atlantik Konseyi, bugün savunma planlarımızı aktif hale getirme kararı almıştır. Bu, kriz boyunca müttefik ülkeleri korumak için tedbirli ve savunmaya yönelik bir adımdır, NATO Mukabele Kuvveti dahil olmak üzere kabiliyet ve imkanları gerektiğinde gereken yerlere göndermeyi de kapsamaktadır. İzlenecek yolu belirlemek üzere NATO liderlerini yarın sanal zirve toplantısına çağırdım” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.