Putin’den S-400 açıklaması

Putin’den S-400 açıklaması
REKLAM ALANI
08.04.2019
243
A+
A-

Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirme kararına vurgu yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, gündemlerini S-400 Hava Savunma Füzeleri’nin oluşturduğuna da dikkat çekerek, “Modern Rus silahlarının da Türkiye’ye sevkiyatı konusu da gündemimizde.” dedi.

İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte başkanlık edeceği Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı öncesinde konuşma yaptı.

Yaptıkları ikili görüşmede Türkiye-Rusya ilişkilerindeki öncelikli konuları istişare ettiklerini dile getiren Putin, “Türkiye ile pekiştirilmiş ve ilerlemiş iş birliği çerçevesinde ilişkileri geliştirme kararı aldık.” diye konuştu.

SURİYE’DE ANAYASA KOMİTESİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Türk ve Rus heyetler arasında düzenlenen Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısında, Suriye konusunun da ana gündem maddelerinden biri olduğuna işaret eden Putin, “Türkiye ve Rusya, Astana sürecinin garantörleri Rusya ve Türkiye olarak Suriye’de gerginliğin düşürülmesi için büyük çaba sarf ediyor. Suriye’de anayasa komitesiyle ilgili çalışmalarımızı devam ediyoruz.” dedi.

TÜRKAKIM AÇIKLAMASI

Karşılıklı ticaretin artırabileceğini anlatan Putin, “Enerji alanında iş birliğimiz stratejik anlam kazandı. Rusya’nın Türkiye’ye doğal gaz sevkiyatı açısından TürkAkım projesi de faydalı olacaktır. Projede deniz ve kıyı kısmının birleştirilmesi tamamlandı. TürkAkım’ın bu yılın sonuna kadar tamamlanması için çalışmalarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.

MODERN RUS SİLAHLARININ SEVKİYATI GÜNDEMDE 

Putin, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu’nun 2023’e kadar devreye alınması için de çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, bu projeyi hızlandırmak için Türk yatırımcılarla anlaşmalar imzalamak gerektiğini, Türk yatırımcıların Akkuyu projesine ilgisinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye ile Rusya arasında, askeri-teknik alanda iş birliğinin devam ettiğinin altını çizen Putin, “Gündemimizde askeri-teknik iş birliğinin yanı sıra S-400 sistemlerinin Türkiye’ye sevkiyatının tamamlanması var. Modern Rus silahlarının da Türkiye’ye sevkiyatı konusu da gündemimizde.” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.