Politikada “Yerle ve Yeksan” Dönemi Başladı

Politikada “Yerle ve Yeksan” Dönemi Başladı
Yayınlama: 03.11.2021
A+
A-

Suriye’de terör örgütlerine yönelik sınır ötesi operasyonlar için istenen iki yıllık tezkereye hayır oyu veren CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde Kandil’e operasyon sözü verdi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Söz veriyorum, o Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem bana Kılıçdaroğlu demesinler” dedi. Tezkere sonrası bu açıklama 2023 seçimleri öncesi ‘yerle yeksan’ döneminin başladığına işaret ediyor.

Türkiye’de son 71 yılda 76 tezkere TBMM’den geçti. Meclis’te Suriye ve Irak’a iki yıllığına sınır ötesi operasyon yetkisi veren son tezkereye CHP’nin HDP’den gelen baskılar üzerine ‘hayır’ oyu verdiği iddia edildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tercihine ilişkin, “Cumhuriyet’e ihanet etmemek için ‘hayır’ oyu verdik” ifadelerini kullandı. CHP’nin ‘hayır’ tercihi ve tezkereye ‘evet’ yönünde oy verenlere ‘ihanet’ yakıştırması tartışmalara neden oldu. PKK’nın temsilcileri CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ve tezkere tutumuna ilişkin olumlu ifadeler dile getirirken, Kılıçdaroğlu ise Yozgat’ta katıldığı programda Kandil’e operasyon sözü verdi.

“KANDİL DENİLEN YUVAYI YERLE YEKSAN EDECEĞİM”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Yozgat’ta yaptığı konuşmada, “Söz veriyorum o Kandil denen yuvayı yerle yeksan etmezsem Kılıçdaroğlu demesinler” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bekaası adına Kandil’in yerle bir edilmesi kaçınılmaz bir gerçek. Tezkereye ‘hayır’ oyu vererek Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekat alanına muhalif olmak ise Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla çelişiyor. Kılıçdaroğlu’nun anlaşılmaz çelişkisi sosyal medyada büyük tepki aldı.

Tepkilerde, CHP Genel Başkanı’nın tezkereye ‘evet’ oyu verenlere ‘Cumhuriyet’e ihanet’ suçlaması, ittifak olduğu İYİ Parti’de derin yaralar açtığına işaret edilirken, Kılıçdaroğlu’nun Yozgat’taki açıklamasıyla 2023 seçimlerini düşünerek geri adım attığı yorumları yapılıyor.

HDP ile perde arkasında ittifak yaptığı ve Kandil’den aldığı mesajlara göre hareket ettiği şeklinde suçlanan Kılıçdaroğlu’nun, ‘Kandil’i yerle yeksan edeceğim’ şeklindeki açıklamasıyla iç politikada kendisi ve partisine yöneltilen tepkileri bertaraf etmeye çalıştığı öne sürülüyor.

“Terör örgütü belası yerle yeksan edilmeli ancak bu sözlerle olmamalı” düşüncesi, sosyal medyada ön plana çıkarken, 2023 seçimleri öncesi “Kandil, yerle yeksan olacak” açıklamasının çok daha bir gerçek olarak kabul ediliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.