Polis Memurunun İntiharına İlişkin İnceleme

Polis Memurunun İntiharına İlişkin İnceleme
Yayınlama: 02.10.2021
A+
A-

Mersin Valiliği, hakaret yüzünden intihar ettiği iddia edilen polis memurun babasının beyanları üzerine inceleme başlatıldığını açıkladı. 

Mersin’in Mezitli ilçesinde görev yapan polis memuru Nagehan Ekiz, 27 Eylül günü intihar etti. Nagihan Ekiz’nin babası Adil Ekiz, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda kızının intiharına, görev amacıyla gittiği parti binasında kendisine yöneltilen hakaret içerikli olayın yol açtığını savundu.

Nagehan Ekiz’in emekli başkomiser babası Adil Ekiz, kızının Mersin Emniyet Müdürlüğü Mezitli İlçe Emniyet Müdürlüğü Silah Ruhsat Şubesi’nde görevli olduğunu bildirdi. Olay günü kızının Mezitli AK Parti İlçe Başkanlığı’nda görevli bir başka polis memurunun rahatsızlanması üzerine burada görevlendirildiğini belirten Adil Ekiz, olayın gelişimini şu şekilde anlattı:

“AŞAĞILAMA” İDDİASI

Kızımın görevli olarak gittiği parti binasına dışarıdan bir kadın gelmiş. ‘Nerde görevli polis, ben usandım polis azarlamaktan’ demiş. Bunun üzerine kızım da sorar, ‘Hanımefendi siz kimsiniz, niye bağırıyorsunuz?’ diye sormuş. Bunun üzerine kadın, ‘Sen şimdi kim olduğumu görürsün. Sicilini ver’ şeklinde bağıra bağıra odasına çıkmış ve İlçe Başkanı’nı aramış.

Artık ne yalan söylediyse Başkan da Mezitli İlçe Emniyet Müdürü’nü arar. ‘O kızı hemen sürgüne göndereceksiniz’ der. İlçe Emniyet Müdürü, yardımcısı Şube Müdürü Serap K’yı arayarak, ‘Böyle bir olay var, gereğini yap’ der. 

Bunun üzerine şubede kızıma devamlı mobbing uygulayan Serap Hanım, kızımı zorla AK Parti binasına götürerek, sekreter odasında İlçe Başkan Yardımcısı ve sekreterin önünde aşağılayarak, ‘Sen sokak kadını gibi, sokak kadını ağzıyla konuşuyorsun. Çabuk sekreterden özür dile’ der. Kızımda ‘Ben suç işlemedim. O benden özür dilesin. Ben de ondan dilerim’ der. Üç kişi, kızımı konuşturmazlar. Kızım özür diler, daha sonra ‘Çık dışarı’ der. 

Kızım, şube müdürüne, ‘Müdürüm, ben ay yıldızlı üniforma taşıyan şerefli bir Türk polisiyim’ diye karşılık verince İlçe Başkan Yardımcısı, ‘Bunların başını ezeceksin ki karşılık veremesinler’ der ve kızımı kapı dışarı ederler. Bunları kızım hazmedemezdi, pazar günü evde intihar etti. Müdürden şikayetçi oldum, ilgili yerlere yazacağım. Herkese saygılar sunarım.”

MERSİN VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Nagihan Ekiz’in babasının bu paylaşımından sonra Mersin Valiliği olayla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Mezitli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Nagehan Ekiz’in, 26 Eylül’de intihar etmesiyle ilgili bazı haber siteleri ile sosyal medya platformlarında paylaşımların yer aldığı hatırlatıldı.

İnternet üzerinden yapılan bazı paylaşımların üzüntüyü daha da artırdığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle Mezitli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memurumuzun intiharı, hem emniyet teşkilatımızı hem de bizleri derinden üzmüştür. 27 Ağustos’ta Mezitli’de siyasi parti ilçe binasında görevli polis memurunun iki saatliğine izinli olduğu zaman zarfında merhume burada bir defaya mahsus görevlendirilmiştir. 

YAZILI VE SÖZLÜ ŞİKAYETİ BULUNMUYOR

Bu süre içinde ilçe binasında görevli sekreter hanımla bir nedenle karşılıklı diyalog sonrası Mezitli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli şube müdürünün olaya müdahale etmesinden bir ay sonra vuku bulan intihar olayına, herhangi bir belge, bulgu, inceleme ve merhumenin herhangi bir yazılı veya sözlü şikayetinin olmamasına rağmen sebep olarak gösterilmesi yönündeki sosyal medya değerlendirmeleri ve paylaşımları üzüntümüzü daha da artırmıştır.”

Olaydan sonra inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “Konuyla ilgili olarak merhumenin intiharından sonra emniyet emeklisi olan kıymetli babasının beyanları üzerine 27 Eylül’de tüm yönleriyle hemen inceleme başlatılmıştır. Merhumenin acılı ailesine ve polis teşkilatımıza başsağlığı ve sabırlar dileriz” denildi. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.