Paşinyan’dan Uzun Vadeli ve Kalıcı Barış Sinyali

Paşinyan’dan Uzun Vadeli ve Kalıcı Barış Sinyali
REKLAM ALANI
16.10.2021
76
A+
A-

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ ile ilgili yapılan anlaşmalardaki görevlerin yerine getirilmesinin, bölgede kalıcı ve uzun vadeli barış için koşullar oluşturacağını söyledi. Paşinyan, Nahçıvan’daki Zengezur koridorunun açılmasına yeşil ışık yaktı.

Azerbaycan’ın işgal altındaki Karabağ’ı kurtarmasının ardından, Ermenistan bölgede umduğunu bulamadı. Fransa. İran ve bazı dış güçlerin desteklediği Ermenistan, bölgede adeta sıkışıp kaldı. 

Türkiye ve Azerbaycan, Orta Asya bağlantısını açacak Nahçıvan’daki bu Zengezur koridorunun açılarak, ekonomik ilişkilerin üst düzeye çıkarılmasını planlarken İran ise bu duruma karşı çıkıyor.

Kafkasya’daki gelişmeler, her ne kadar İran ve Batılı bazı ülkeler tarafından hoş karşılanmasa da, Rusya ve Türkiye etkisi bölgeye damga vuruyor.

BÖLGESEL İLETİŞİME AÇIK

12 Ekim’de Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme yapan Paşinyan, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri liderler toplantısında çevrimiçi katıldı.

Konuşmasında Karabağ meselesine değinen Paşinyan, Ermenistan’ın Azerbaycan ile bölgesel iletişiminin açılması konusunda yakın gelecekte somut sonuçlar elde etmeyi umduğunu belirtti.

Paşinyan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’ın başbakan yardımcılarından oluşan üçlü grubun ulaşım kanallarının açılması için çalıştığını ve yakın gelecekte somut sonuçlar elde etmeyi umduğunu ifade etti.

Paşinyan, “Bu, Azerbaycan toprakları üzerinden Rusya ile karayolu ve demiryolu bağlantısı, İran ile demiryolu bağlantısı sağlayacağımız anlamına geliyor. Azerbaycan da Nahçıvan ile bizim topraklarımız üzerinden demiryolu ve karayolu bağlantısı sağlayacak” diye konuştu.

GÖRÜŞMELERE HAZIR

Paşinyan, Ermenistan’ın barışı tesis etmenin sembolleri ve araçları haline gelecek olan ulaşım bağlantısını açma senaryolarını desteklediğini bildirdi.

Ermenistan’ın bölgedeki bütün konularda çalışmaya hazır olduğunu belirten Paşinyan, Karabağ ile ilgili yapılan anlaşmalardaki görevlerin yerine getirilmesinin bölgede kalıcı ve uzun vadeli barış için koşullar yaratacağını vurguladı.

TÜRKİYE İLE NORMALLEŞME BEKLENTİSİ

Paşinyan, “Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirmeye yönelik bir görüşmenin başlamasının da bu konuda katalizör rolü oynayabilecek bir diğer unsur olduğunu belirtmeliyim” dedi.

Ayrıca Paşinyan, bu bağlamda Rusya’nın da bu sürece tam destek vermeye hazır olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Ekonomik yönden bölgede bir bunalımda bulunan Ermenistan, bu krizi ancak bölge ülkeleriyle birlikte harekete ederek, sınırların açılmasıyla atlatabilir. Paşinyan, Türkiye ile normalleşme beklentisi açıklamasıyla Ermenistan’ın buna ne kadar ihtiyacı olduğunu gözler önüne seriyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.