Partili Belediye Başkanı ve Kayyım arasındaki Fark

Partili Belediye Başkanı ve Kayyım arasındaki Fark
REKLAM ALANI
20.03.2020
494
A+
A-

Hüseyin AKKAŞ

Önceki yazımda “Pandemi” olarak adlandırılan Covid – 19 ‘un ülkemizde MİA’nın gayreti sonucunda başarıya daha hızlı ulaşacağımızı not düşmüştüm. Bu konuyu yazının sonunda değinelim.

Gelelim yazının konusu olan Partili Belediye Başkanı ve Kayyım olan Belediye Başkan V. MİA arasındaki farka…

Dünyada yeni sisteme geçişin bir basamağı olduğunu düşündüğüm Corona Virüsü 60 yaş üzerindeki insanlarda can kaybına neden olmakta.

Ülkemizde sosyal devlet hizmeti kapsamında ASP Bakanlığımızın kararı ile 65 yaş üstündeki vatandaşlarımızın toplu taşımaları ücretsiz. Evde sıkılmaları nedeniyle dışarıda sosyalleşmeleri yaşlılarımız için hep birinci tercihleri oldu.

Muhtemelen birçok MİA bu durumu şuan anne ve babalarından tecrübe etmektedirler. Uyarmalara karşılık “Kader” öne sürülmekte.

Evet, kendilerince haklılar… Kendi yaşlarında olanlarla buluşmak, gezmek onlar için günün bitmesi anlamında değer biçilemeyecek kadar değerli.

Sosyal medyada da yazıldığı gibi yaşlılarımıza tanınan bu hak geçici süreyle askıya alınırsa anne, baba ve yaşlılarımız gönüllü olmasalar bile evde kalmaya mecbur bırakılmış olacaklar. Bu durumda onları şuan ki durumdan daha sağlıklı bir şekilde onları Corona’dan korumuş oluruz.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi bu sosyal hakkı askıya aldı. Bu karar belediyelerin kendi kararı. Eğer ASP Bakanlığı tarafından iptal kararı alınmış olsa o zaman tüm belediyelerce bu iptal edilmiş olurdu. Şahsi olarak bu kararı desteklediğimi ve doğru bulduğumu belirtmem gerekiyor.

Eğer bu kararı mesela Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Sayın Hasan Basri Güzeloğlu veya Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Sayın Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Sayın Mehmet Emin Bilmez’den biri bu doğru kararı almış olsaydı o zaman medyada nasıl bir linç kampanyası başlardı?

İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce böyle bir uygulamanın başlatılması talimatı verirse ancak o zaman Kayyım olan başkan vekillerimiz harekete geçebilir.

Peki, Sayın İnce böyle bir talimat verir mi?

Asla, zira kararı alan ASP Bakanlığımız olduğu için iptalin de aynı bakanlıktan yayınlanmasını beklemesi en doğal olan tavırdır.

Kısaca Partili Başkan olmanın tanımsız cesaretini burada da görmüş olduk.

Vatandaşa hizmet ve kaynakları doğru kullanma konusunda elbette kayyımlarımız tartışmasız öndedir.

Şahsi temennim; yaşlılarımızı evde tutacak olan bu kararın kısa sürede alınması yönündedir.

**

MİA’NIN ERKEN KARANTİNA UYGULAMASI

Gelelim Corona Virüs meselesinde MİA’nın başarısına. Elbette sizler meslek taassubu olur düşüncesi ile bu fikri dile getiremeyebilirsiniz ama ben bir ilçemizdeki kaymakamımızın uygulaması hakkında duyduklarımı yazmış olayım.

Vatandaşımızın aktardığına göre hadise şöyle gelişir;

Kaymakam bey Umre’den gelenlere karantina uygulaması başlamadan önce kendi ilçesinde tedbiri alır.

Muhtar ve imamlara kendi mahallelerinde Umre’den ve yurtdışından gelenlerin isim isim tespit edilip kaymakamlığa bildirilmesi talimatını verir.

Bu isimler üzerinden kaymakamımız hareket geçer ve bir anlamda kısmi karantinayı başlatır.

Ve bu yazıyı kaleme alırken Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın açıkladığı 311 son Pozitif vakıadan kanaatimce birkaç tanesi bu kaymakamımızın uygulamasından çıktı.

Asıl soru şu; Bu şahıslar taşıyıcı olarak acaba kaç kişiye virüsü bulaştırdı?

Valiler Kararnamesi

Kasım ayında hazırlanan 2019 Valiler Kararnamesi yaşadığımız afet ve sınır ötesindeki hareketlilik nedeniyle ertelenmişti.

Corona tedbirleri kapsamında şuan bürokrasinin yükü kısmi olarak hafifledi desek abartmış olmayız.

Okullar tatil, çocukların mağdur olması söz konusu değil bir anlamda.

Bir bakmışız REGA’da Valiler Kararnamesi yayınlanmış.

Hayırlı olsun ziyaretleri de olmayacağı için valimiz aynı dakikada aktif hizmete başlamış olmaz mı?

  • Valiler Kararnamesi konusu her hangi bir bilgiye dayanmamakta. Dostlar ile konuşurken gündeme gelen bir muhabbet. Ama olmayacak anlamına da gelmez değil mi?

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.