Özbek Büyükelçi, Termal Zenginliğe Hayran Kaldı

Özbek Büyükelçi, Termal Zenginliğe Hayran Kaldı
Yayınlama: 15.03.2022
A+
A-

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’e ziyarette bulunan Özbekistan Ankara Büyükelçisi Azamhocayev, ilin termal zenginliğine hayran kalırken, Afyonkarahisar ile Semerkant’ın kardeş şehir olması temennisinde bulundu.

Özbekistan ile Türkiye ilişkilerinin 30. yıl dönümü nedeniyle Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev, Vali Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret etti.

Valilik şeref defterini imzalayan Büyükelçi Alişer Azamhocayev, ardından Valilik Makamına geçerek Vali Gökmen Çiçek ile bir süre görüştü.

Karşılıklı hediye takdiminin yapıldığı ziyarette Büyükelçi Azamhocayev 30. yıl anısına Vali Gökmen Çiçek’e Özbekistan kültürüne ait bir kaftan hediye etti.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirten Vali Gökmen Çiçek, Büyükelçi Azamhocayev’e Afyonkarahisar’ın tarihi, ekonomisi, kültürü, turizm potansiyeli başta olmak üzere birçok konuda mevcut durumunu içeren bilgiler verdi. Türkiye ile Özbekistan ve diğer Türki cumhuriyetler arasında birlik ve berberliğin güçlenmesini çok istediğini belirten Vali Gökmen Çiçek, Türk dünyasındaki dostluğun ve birlikteliğin herkese büyük fayda sağlayacağına inandığını ifade etti.

İki ülke arasındaki turizm potansiyelinin geliştirilmesi noktasında da büyükelçi Azamhocayev’den destek isteyen Vali Gökmen Çiçek, Özbekistan’ın tanınmış kişilerinin Afyonkarahisar’da misafir edilerek şehrimizin Özbek turistlere tanıtılabileceğini söyledi.

Nazik karşılaması ve misafirperverliği için Vali Gökmen Çiçek’e teşekkür eden Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev, Antalya Diplomasi Forumu’na katıldığını ve dönüş yolunda Afyonkarahisar’a uğramak istediğini belirtti. İş dünyasıyla bir araya geleceğini söyleyen büyükelçi Azamhocayev, konakladığı termal otelden çok memnun kaldığını ve Afyonkarahisar’ın termal zenginliğine hayran kaldığını ifade etti.

“AFYONKARAHİSAR VE SEMERKANT KARDEŞ ŞEHİR OLABİLİR”

Semerkant ile Afyonkarahisar’ın kardeş şehir olabileceğini belirten büyükelçi Azamhocayev, “Özbekistan’ın 12 ilinden biri olan Semerkant ile Afyonkarahisar’ı kardeş şehir yapmak isteriz. Bu konuda sizin desteğiniz ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı’nın isteği bizim için çok önemli” dedi.

Özbekistan’da Türk inşaat firmalarının çok olduğunu ve Türk kültürünün çok yaygın olduğunu söyleyen büyükelçi Azamhocayev, inşaatlarda Afyon mermeri kullanıldığını da belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.