Ordu’da Koyun Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi İçin 38 Proje Hayata Geçirildi

Ordu’da Koyun Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi İçin 38 Proje Hayata Geçirildi
MOBİL REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.04.2022
21
A+
A-

Ordu’da, Koyunculuk Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere ekipman dağıtıldı. Vali Tuncay Sonel, “Birkaç yıl öncesine kadar küçükbaş hayvan sayımız 110 bin civarında iken bugün 190 bini geçmiş durumda. Bu memnuniyet verici bir gelişme” dedi.

Vali Tuncay Sonel, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsündeki törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Ordu’nun 19 ilçesine tarım alanında çok ciddi yatırımlar yapıldığını söyledi.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden Sonel, “Birkaç yıl öncesine kadar küçükbaş hayvan sayımız 110 bin civarında iken bugün 190 bini geçmiş durumda. Bu memnuniyet verici bir gelişme. Devletimiz sizin yanınızda.” dedi.

Sonel, hem Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın projelere destek verdiğinin altını çizerek, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DOKAP) destekleri ve üreticilerin çabalarıyla farklı projelere imza atacağını bildirdi.

MERALAR İYİLEŞTİRİLİYOR

Meraların, koyun yetiştiriciliğinin olmazsa olmazlarından olduğuna işaret eden Sonel, şu değerlendirmede bulundu:

“Ordu olarak meraların tespiti, tahdidi, tahsisi konusunda işlemler bitirilmiş durumda. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz meralar boş durmasın, koyunculuk daha da gelişsin diye meraları iyileştirme çalışmaları noktasında 38 proje yaptı. Bu projeler, meraların yüzde 75’ine denk düşüyor. Bu projenin elleri nasır tutan siz çiftçilerimize, şehrimize, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

Fotoğraf bilgisi: Ordu’da, Koyunculuk Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere ekipman dağıtıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüsündeki törende, 50 koyun yetiştiricisine güneş paneli ve mobil koyun yıkama ünitesi gibi araç gereçlerin de yer aldığı ekipman teslim edildi.

DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, 11 ilde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesiyle ilgili projelere destek verdiklerini söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz da kentte küçükbaş hayvancılığı geliştirmeye yönelik projeler uyguladıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Bakanlığımız, küçükbaş hayvan yetiştiricilerine anaç koyun başına 30, keçi başına 35 lira destek vermektedir. Şu an icmallerini hazırladık ve Bakanlığa gönderdik. 2022 yılı için 2,6 milyon lira civarında koyun yetiştirenlere Bakanlığımız tarafından destek verilecek. Bütün bu çalışmalar ilimizde koyunculuğun geliştirilmesi için yapılıyor.”

Konuşmaların ardından Valilik himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve DOKAP tarafından desteklenen, Koyunculuk Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında 50 koyun yetiştiricisine güneş paneli ve mobil koyun yıkama ünitesi gibi araç gereçlerin de yer aldığı ekipman teslim edildi.

MOBİL REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.