“Olağanüstü Haller Ne Kadar Büyük Millet Olduğumuzu Gösteriyor”

“Olağanüstü Haller Ne Kadar Büyük Millet Olduğumuzu Gösteriyor”
REKLAM ALANI
30.10.2022
28
A+
A-

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden 117 kişi için düzenlenen anma töreninde konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, “Olağanüstü hallerde ne büyük bir millet olduğumuzu gösterdik. Birden kenetleniyoruz.devlet millet bir araya geliyor.” dedi.

Depremin yıl dönümü nedeniyle İzmir Valiliği, Konak Meydanı’nda, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Bayraklı ilçesinde bulunan Deprem Anıtı ve Parkı’nda anma etkinliği yaptı.

Konak Meydanı’ndaki tören Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla başladı.

Vali Yavuz Selim Köşger, yaptığı konuşmada, depremde hayatını kaybeden 117 kişiye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Afetlere hazırlıklı olmanın önemine değinen Köşger, “İzmir kadar deprem riskine maruz başka da bir metropol yok. İzmir’de şu an bulunduğumuz nokta da dahil şehrin altından canlı diri fay hatları geçiyor. Bunu bilerek, hazırlıklı olarak yaşamamız lazım. Buradaki hayatımızı buna göre kurgulamamızı lazım. Bu da deprem, afet gelmeden önce ona yapılacak hazırlıklar. Kentsel dönüşümü süratle gerçekleştirmemiz lazım.” diye konuştu.

HİÇBİR MİLLETTE OLMAYAN FEDAKARLIK!

Köşger, depremden sonra yaşanan birlik ve beraberliği unutmadıklarını ifade ettiği konuşmasında, şu ifadelere yer verdi:

“Olağanüstü hallerde ne büyük bir millet olduğumuzu gösterdik. Birden kenetleniyoruz, devlet millet bir araya geliyor. Ben İzmir depreminde başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet erkanına ve büyük Türk milletine şükranlarımı sunuyorum bir kere daha. Depremin olduğu ilk saniyeden itibaren devletimiz yanımızdaydı. Bütün sivil toplum kuruluşları canını dişine takarak, insanüstü bir gayret göstererek yani başka hiçbir milletin gösteremeyeceği fedakarlıkları göstererek o depremin altından bir kişiyi daha canlı çıkarmak seferber oldular. Sonrasında devletimiz hemen inisiyatif aldı ve bütün depreme maruz hemşehrilerimizin acılarını sarmak için elinden gelen bütün gayreti gösterdi. Bir yıl içinde birçok deprem konutlarını tamamlayıp depremzedelere teslim etti ve ediyor.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da depremlerin hayatın bir gerçeği olduğunu ifade ederek buna hazırlıklı olmanın önemine değindi.

Programda MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu ve AFAD İl Müdürü Kartal Muhcı da birer konuşma yaptı.

Lokma hayrı ve çorba ikramının yapıldığı etkinlikte AFAD deprem simülasyon tırı da ziyarete açıldı, AFAD ve çeşitli derneklere ait arama ve kurtarma ekipleri araç gereçlerini stantlarda sergiledi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.