“Öğrencilerin Trafik Farkındalığı Mutluluk Verici, Onlar Kadar Sürücüler de Bilinçli Olmalı”

“Öğrencilerin Trafik Farkındalığı Mutluluk Verici, Onlar Kadar Sürücüler de Bilinçli Olmalı”
REKLAM ALANI
23.09.2022
7
A+
A-

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “5 Adımda Trafik Güvenliği” projesi uygulamasına katılarak buradaki değerlendirmesinde, öğrencilerin trafik bilinci konusunda oldukça memnuniyet olduğunu belirterek, aynı bilincin sürücüler ve yetişkinlerde de olmasını arzu ettiklerini söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın trafik kazalarının önlenmesi, ölümlerin önüne geçilmesi yönünde attığı adımlar, iller ve ilçelerde çok sayıda eğitim uygulamalarıyla da bilinçli nesiller yetiştirmeyi amaçlıyor.

2019 yılında İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” projesinin yanı sıra geçtiğimiz mayıs ayında yürürlüğe konulan “Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik” projesi kapsamında hem öğrencilere hem de diğer yol kullanıcılarına yaya güvenliği konusunda eğitimler, valilikler, kaymakamlıklar ve emniyet, jandarma vasıtasıyla çok sayıda uygulamalarla sürdürülüyor.

Bu kapsamda Afyonkarahisar Valiliği de trafikte yaya önceliğine dikkati çekmek, bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın bizzat katıldığı ettiği, “Yayalar için 5 Adımda Güvenli Trafik Uygulaması” eğitimi gerçekleştirildi. 

SÜRÜCÜLERE BİLGİLENDİRME

“Yayalar İçin 5 Adımda Güvenli Trafik Uygulamaları” projesini öğrencilerle iştirak eden Vali Yiğitbaşı, Selçuklu İlkokulu önünde bulunan yaya geçidinden öğrenciler ile karşıya geçerek uygulama yaptı. 

Vali Yiğitbaşı, uygulama çerçevesinde sürücülere de trafik güvenliği ve yaya haklarına da ilişkin hatırlatmalarda bulundu.

Okul bahçesinde öğrencilerle birlikte eğitici trafik video gösterimini de izleyen Yiğitbaşı, uygulamaya ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: 

“Okulların açılmasıyla birlikte yayaların trafikteki güvenliği çok daha önem kazandı. Bizler de bu konuda farkındalık oluşturmak istedik. Önceki yıllarda İçişleri Bakanlığımızın buna benzer projeleri bulunmaktaydı. Çocuklarımızı da sürecin paydaşları olarak bu işin içine dahil etmek istedik. Bugün çocuklarımızla beraber yayalar için ‘5 Adımda Güvenli Trafik Uygulaması’ gerçekleştirdik. Selçuklu İlkokulundaki 4. sınıf öğrencilerimiz bize katıldılar. Çocuklarımızın bu konuda bilinçli olmaları mutluluk verici. Onlar yaya ve trafik kurallarında oldukça bilinçliler. Trafik ışıklarının olmadığı yerlerde nasıl davranmaları gerektiklerini, nelere dikkat etmeleri gerektiğinin gayet farkındalar. İşin farklı bir boyutu var, bu durumu yetişkinlerin ve sürücülerin de öğrenmesi gerekiyor. Yayaların bilinçli oldukları kadar sürücülerin de bu konuda bilinçli olmaları gerekiyor.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.