Öğrenci: Valilik Makamı Nasıl Bir Şey?

Öğrenci: Valilik Makamı Nasıl Bir Şey?
Yayınlama: 01.05.2019
A+
A-

Her Çarşamba bir okula ziyaret gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, Şehit Bülent Yurtseven İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri ile buluştu.

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Alican Akdoğan ile İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ayhan Ersoy’un da eşlik ettiği ziyarette, mevcut durum hakkında Vali Ahmet Hamdi Nayir’e bilgiler veren Okul Müdürü Mustafa İnan, ‘Hafızlık Okulu – Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi’ kapsamında bulunan okullarında 24 öğretmen, 35 Kur’an Kursu Öğreticisi eşliğinde 345 öğrencinin eğitim-öğretim gördüğünü, aynı zamanda Hafızlık Proje Okulu olmaları münasebetiyle bu ay içerisinde İlimizde düzenlenen büyük hafızlık icazet şölenine proje kurumu bünyesindeki Bilge Hafız Kur´an Kursunda yetişen 48 hafız öğrenci ile katıldıklarını ifade etti.

Sınıfları gezerek öğretmen ve öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, 6. sınıf Hafızlık dersinde öğrencilere öğütler verdi. Hem beşeri bilimleri öğrenmelerinin hem de hafızlığı hak etmelerinin sınavlarda kendilerine büyük yardımı olacağına inandığını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Hatta okulu bitirince çalışabileceğiniz iş alanları daha geniş olacaktır. Hafızlık alanında en dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de, yanlış ezberdir. Yanlışı düzeltmek zordur, dikkatli okuyup hiç hatasız ezber yapmalısınız. Aranızda mutlaka tatlı bir rekabet olması gerekiyor ki, başarının anlamı daha güzel olsun. Sizleri tebrik ediyorum, böylesine güzel bir yolda ilerlemenize vesile olan ailelerinize de selamlarımızı iletin” dedi.

5. sınıf Sosyal Bilgiler dersine katılarak öğrencilere başarma yolları üzerine düşüncelerini aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her dersin sevilecek yönleri vardır, öğrendikleriniz hayatta sizlere faydalı olacaktır. Bu sınıflarda boş şeyler öğretilmiyor, yalnızca sınavlarda soru olarak karşınıza çıkacak şeyler değil, hayatınızın bir döneminde mutlaka sizlere lazım olacak konular öğretiliyor.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in kolay ezberlenebilen ve kolay okunabilen bir özelliği vardır. Biz buna Kur’an-ı Kerim’in mucizesi de diyebiliriz. Kitabımızın bu özelliği olmasaydı, bu kadar büyük bir kitabı kolay kolay ezberlemek mümkün olmazdı. İnşallah kitabımızın bu yönünden yararlanarak kolayca ezberleyecek ve bu konuda çok başarılı olacaksınız. Anadolu Coğrafyası hafızlık konusunda dünyaya örnek oluşturmaktadır. Bizler birçok ülkeden daha fazla bu konuya sahip çıkmışız” dedi.

Bir öğrenicinin Vali olmanın nasıl bir duygu içerdiği sorusu üzerine Vali Nayir, “İşin hakkını verdikten sonra her meslek insana güzel duygular yaşatır. Valilik; öğretmenlik, doktorluk ve birçok meslekte olduğu gibi, sorumluluğu ağır bir makamdır. Biz Sakarya’mızda bulunan 1 milyon 10 bin kişinin sorumluluğunu taşıyoruz. İdarecilik yalnızca yetki sahibi olmak değil, aynı zamanda büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Sizlerin burada huzur ve güven içerisinde eğitim-öğretim görmenizden sorumluyuz, bir fabrikanın huzurlu bir ortamda üretim yapmasından sorumluyuz, hastaneye giden vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesinden sorumluyuz. Devletin görev alanında bulunan her türlü konuda mutlaka bir sorumluluğumuz bulunmaktadır. Ancak bunları tek başımıza yapmıyoruz. Bizlere yardımcı olan yetkililerimiz ve ekiplerimiz var. Sizler gibi 200 bin civarında öğrencimizi barındıran 800 tane öğretim kurumumuzda 12 bin öğretmenimizle birlikte çalışıyoruz. Yani büyük bir eğitim ordumuz var diyebiliriz. 3 Vali Yardımcımız, 16 Kaymakamımız, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yetkilileri ile birlikte çalışıyoruz, birlikte hareket ediyoruz. İdareciliğe talip olan kişilerin, verilen yetkiyi taşıyabilecek sorumluluğa da sahip olması gerekmektedir.

Sizler de İnşallah gönlünüzden geçen ve sevebileceğiniz bir işi yapar ve mutlu olursunuz. Bizim sizden talebimiz, bu ülkeyi idare etmek üzere kendinizi hazırlamanızdır. Vali olabilirsiniz, Kaymakam olabilirisiniz ya da öğretmen olabilirsiniz. Biz idareciliğin okuldan başladığına inanıyoruz, önce sınıf başkanı olursunuz, sonra okul temsilcisi olursunuz, ondan sonra gençlik temsilcisi olup yavaş yavaş idari kapasitenizi artırırsınız. Bir gün bakmışsınız ki; bir ülke, bir il ya da bir ilçe yönetiyorsunuz” diye konuştu.

8. sınıf Türkçe dersinde öğrencilere geleceğe dair planlarını soran Vali Nayir, “Dili iyi bilmek çok önemli, matematik sorusunu anlamanın yolu da iyi Türkçe bilmekten geçiyor. Türkçeniz zayıfsa, matematik sorusunu anlamada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Her konunun anlaşılmasında ve anlatılmasında en önemli etken, dili kullanma yeteneğiniz olacaktır.

Sınıfları dolaştıktan sonra Öğretmenler Odasında öğretmenler ile bir tanışma toplantısı gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her hafta bir okulumuza gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretlerin hem sizlere hem de öğrencilerimize faydası olan ziyaretler olmasını arzu ediyoruz. Bizim için her konunun asli unsuru öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimize emanet edilen geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve aileleri sizlerden en etkili hizmeti bekliyor. Eğitim camiasından çıtayı sürekli yüksek tutmasını bekliyoruz. Bizim her konuda daha başarılı insanlara ihtiyacımız var ve bu başarı sizin ellerinizde yetişiyor. Sermayemiz olan, en değerli varlığımız olan çocuklarımızı kabiliyetleri doğrultusunda en iyi şekilde yönlendirir ve değerlendirirsek, ülkemizin geleceğine en büyük yatırımı, en büyük hizmeti yapmış oluruz. Onlarla ilgili en güzel tavsiyeleri oluşturabilirsek, bu millete, bu coğrafyaya en büyük hizmeti yapmış olacağımızı düşünüyorum.

Eğer çocuklarımızı sevebilecekleri ve başarılı olacakları bir yönde yetiştirebilirsek, görevimizi en güzel şekilde yerine getirmiş olmanın da mutluluğunu yaşarız. Sizlerin çocukları doğru yere yönlendirmeniz bu ülkenin geleceği için önemlidir. Doktor olmak farklı, mühendis olmak farklı, hukukçu olmak farklı özellikler gerektiriyor olabilir. Çocuğu yönlendirirken verilecek görevin gerektirdiği hassasiyetleri kendi kalbinde, ruhunda taşıyabilecek kişileri de iyi tespit etmemiz lazım. Eğer bunu başarabilirsek, bu topraklara olan borcumuzu, tarihimize, kültürümüze olan borcumuzu yeterince yerine getirmiş oluruz.

Sizler insan yetiştirme alanındaki işin belkemiğisiniz, omurgasısınız. Yalnızca sizin değil, başarı için bütün paydaşların gayret göstermesi gerekiyor. Siz üzerinize düşeni tam yapsanız da, diğer paydaşların bir eksikliği, sonuca olumsuz olarak yansıyacaktır. Öğretmenlerimizin yanında velilere ve öğrencilere düşen görev ve sorumluluklar da vardır. Herkes her konuda kalitesi yüksek bir şehirde yaşamak ister, her anne-baba çocuklarının iyi bir eğitim veren okulda okumasını ister. Eğer bizler büyük gayret gösterip başarıya odaklanabilirsek, İlimize ve okullarımıza her alanda katkı sunabilirsek, o zaman Sakarya’mız da en çok tercih edilen il konumuna gelir” dedi.

Toplantı sonrası yöneticiler ve öğretmenlerin taleplerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, okul çıkışında öğrencilerle bir süre sohbet edip hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.