Nuh’un Gemisi’nin Bulunduğu Bölgede Jeofizik Ölçümü

Nuh’un Gemisi’nin Bulunduğu Bölgede Jeofizik Ölçümü
Yayınlama: 20.12.2021
A+
A-

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde, Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntıların olduğuna inanılan alanda Valiliğin girişimiyle jeofizik ölçüm çalışmaları yapıldı.

Harita Yüzbaşı İlhan Durupınar, 1959 yılında Harita Genel Komutanlığı’nda bölge haritalarını oluşturmak için hava fotoğrafları üzerinde çalışma yaparken, Ağrı Dağı’nın Telçeker Köyü yakınlarında bulunan ve Nuh’un Gemisi’ne ait kalıntıların olduğuna inanılan alanı keşfetti.

Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeri haline gelen bölgeyle ilgili Vali Osman Varol’un talimatıyla, alanda meydana gelen heyelanların boyutları ve “geminin izi”ne etkileri ile silüetin altındaki kalıntıların araştırılması için çalışma yürütüldü.

Bu kapsamda Samsun’dan gelen 4 jeofizik mühendisi ile 1 bilgisayar ve cihaz operatörünün yanı sıra Ağrı İl Özel İdaresi’nden çalışmalara katılan 1 jeofizik mühendisi ve 4 işçiden oluşan 10 kişilik ekip, “gemi izi”nin olduğuna inanılan alan üzerinde ve çevresinde, jeofizik ölçüm çalışması yaptı.

KORUMA ALTINA ALINACAK

Jeofizik mühendisi Özcan Özen, geminin izinin olduğuna inanılan alanın altında kalıntı araştırmaları yaptıklarını ve ilk defa bölgede devlet eliyle bir çalışmanın yapıldığını söyledi.

“Geminin izi”nin heyelanlar nedeniyle kaybolma tehlikesine karşı, Valilik tarafından bölgenin koruma altına alınacağını ifade eden Özen, şöyle konuştu:

“Ağrı Valiliği’nin başlatmış olduğu çalışmayla Doğubayazıt ilçesinde Hz. Nuh’un Gemisi silüeti üzerinde ve çevresinde yapmış olduğumuz jeofizik çalışmalarının, arazi çalışmaları kısmını bitirdik. Orada yapmış olduğumuz çalışmanın amacı, Nuh’un Gemisi silüetinin izinin altında ve çevresindeki farklı jeolojik yapıların oluşumlarının ortaya çıkartılmasıdır. Tüm dünyada gelişen jeofizik teknolojisi ve jeofizik mühendisliği uygulamalarıyla ülkemizde de yakından takip ettiğimiz bu teknolojik ekipmanlar ve cihazlarla çalışmayı tamamladık.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.