Nemrut’taki ‘Kraliçeler Mezarlığı’nın Gizemi Çözülüyor

Nemrut’taki ‘Kraliçeler Mezarlığı’nın Gizemi Çözülüyor
REKLAM ALANI
22.09.2021
84
A+
A-

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde, Nemrut Dağı eteklerinde bulunan en az 2 bin yıllık Karakuş Tümülüsü’nde Kommagene Kralı 2. Mithritades’in eşi, kızı ve torununa ait mezarların bulunduğu alan tespit edildi. Karakuş Tümülüsü’nde gelecek yıl kazı çalışması başlatılması hedefleniyor.

Adıyaman Valiliği, Kraliçeler Mezarlığı’nın yerinin tespitine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınarak Karakuş’ta başlanan birinci ve ikinci etap jeoradar ve jeofizik çalışmalarıyla alanın “tomografisi çekilerek” Kommagene Kralı Antiochos’un eşi İsas, kızı Antiokhis ve torunu Aka’ya ait mezarların bulunduğu yerin belirlendiği bildirildi.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Kommagene Kralı 2. Mithritades (milattan önce 36-21 ) tarafından annesi İsias, kız kardeşi Antiokhis ve Antiokhis’in kızı Aka için yaptırılan, bir nevi kraliçeler mezarlığı olarak adlandırılan tarihi tümülüsün 2 bin yıldır gizemini koruduğunu belirtti.

KAZI BAŞLATILACAK

Buradaki tarihi sırları çözmek ve mezarlara ulaşmak için izinleri alarak çalışmalara başladıklarını, jeoradar kullanarak iki boyutlu yer altı görüntülerinin elde edildiğini ifade eden Çuhadar, şunları kaydetti:

“Araştırma alanında, ölçü konumlandırmasına bağlı olarak vaziyet planında da gösterilen ayrı lokasyonda jeoradar ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen GPR verilerinden, veri işlem aşamalarından sonra iki boyutlu (2D) yer altı görüntüleri elde edilmiştir. 

Kommagene Krallığı’nın Kraliçeler Mezarlığı olarak adlandırılan 2 bin yıllık tarihi Karakuş Tümülüsü’nde jeoradar ve jeofizik çalışmaları tamamlanmış olup, gelen raporlar doğrultusundan arkeolojik yapı kalıntılarına ulaşılmıştır. 2022 yılında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden alınacak kazı ve sondaj izinlerinin sonucunda tarihi tümülüste kazı çalışmalarına başlanması hedeflenmektedir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.