Mülkiye müfettişi olan kaymakamın anlattıkları…

Mülkiye müfettişi olan kaymakamın anlattıkları…
Yayınlama: 01.03.2018
498
A+
A-

“Evine gittiğimde kendimden utandım…

Evin bir köşesi zaten çatısında kiremit olmadığından soğuk…”

Bu cümleler şu an mülkiye müfettişi olan bir vali yardımcımıza ait. Güneydoğu ziyaretimde kendisini makamında ziyaret edip çayını içmiştim.

Söz yardımlaşma ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza geldiğinde yaşadığı acı bir hatırayı aktarmıştı.

“Yaklaşık 5 sene önceydi. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret edip neler yapabileceğimizi yerinde tespit etmeye çalışıyorduk. Bir ninemizin evine gittiğimizde nasıl ağır bir sorumluluk ve vebal aldığımı orada bir kez daha anladım. Ninemiz için hemen geçici bir çözüm bulduk ve ardından tek katlı müstakil ev yapımına başladık ama destek yetersiz.

Muhtarları topladık ve durumu anlattık. Hemen imece başlattık. Ninemizle birlikte belirlediğimiz vatandaşlarımızın evlerini kısa sürede bitirerek kendilerine tahsis ettik…”

ŞEHİDİMİZİN AİLESİNE EV ALAN KAYMAKAM

Görev yaptığı her ilçede ilk faaliyetinin başında yetim, öksüz, yaşlı tespiti yapan kaymakam, Balıkesir’in bir ilçesinde görevine devam ederken şehit ailesine ev almayı planlar.

Kısa sürede ilçeye göre orta düzeyin üstünde bir sitede daireyi ayarlar. İl valisinin katılımı ile şehidimizin ailesine evlerinin tabusu verilir.

Okurlarımızın merakını biraz kolaylaştırma adına bu kaymakamımızın şu an vali olduğunun ipucunu vermiş olalım…

ÇUKURCA BİR TARİH YAZAR MI?

Gittiği görev yerlerinde eğitime dikkat çeken kaymakamımız Hakkâri’nin Çukurca ilçesine gitmesi teklif edildiğinde Ankara’ya “Sizler nasıl uygun görürseniz” cevabını verince kararnamede Çukurca yazılır.

Sohbetimizde bir cümle kurmuştu ve halen o cümle aklımdadır.

“Çok şükür vatandaş yatırımlarla hakettiği ama mahrum edildiği hizmetlere kavuşuyor. Çok iddialı olmak için söylemiyorum ama seçimlerde Çukurca bir tarih yazabilir.”

Evet, üç mülki amirden üç ayrı örnek verdim. Bunlar dinlediğim, şahit olduğum yüzlerce hatıradan sadece üçü…

Tarihimizde olduğu gibi mülki amirler (vali, vali yardımcısı, kaymakam) ülkenin temel taşlarıdır dersek afaki bir cümle kurmuş sayılmayız.

O halde yazının konusuna gelelim…

Büyükşehir Yasası ile acı bir tecrübe yaşadık.

Yüreklerimiz kanadı, canımız acıdı…

Şimdi Bütünşehir Yasası hazırlığı yapılmakta, yakında kamuoyuna açıklanacak ince detayla. Bütünşehir Yasası ile ne Çukurca bir tarih yazabilir şu an ki kısa vadede ne de sesini duyamadığımız vatandaşlara ulaşırız.

Eğer mülki amirlerin yetkileri kısıtlanır, yok hükmünde makam işgali gibi bir durum söz konusu olacak olursa, bu sefer tecrübe almadığımız Büyükşehir’in acı faturasını Bütünşehir ile öderiz!

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.