MÜLKİ İDARE AMİRLERİNİN ÖZLÜK HAKLARI KONUSU

MÜLKİ İDARE AMİRLERİNİN ÖZLÜK HAKLARI KONUSU
REKLAM ALANI
Yayınlama: 11.12.2021
3.792
A+
A-

“Siyasal öğrencisi iken kaymakam olmak istedim. Bir dağ başına atıyor devlet ve sonra hakkını bile vermiyor. Özlük haklarına baktım öyle bir şey yok. Ne yapacaksın Kaymakam olup dedim kendime..”

Tam 3 yıl oldu..

Evet dolu dolu 1095 gün..

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Külliyede devletin Mülki İdare Amirlerine “Özlük Hakları” konusunda bir anlamda söz vermesinin üzerinden 3 sene geçti.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun “arkadaşlar çalışıyor” demesinin üzerinden de bu kadar zaman geçti.

Daha önceki İçişleri Bakanları dönemine hiç bakmayalım.

**

Ülke olarak çukur diye tabir edilen bir dönemden geçtik. Ve bu dönem kimlerin koordinesi sayesinde atlatıldı?
Mülki İdare Amirleri…

15 Temmuz’da yaşanan “Darbe Kalkışması” gecesinde onlarca il ve yüzlerce ilçede kimler sayesinde atlatıldı?
Mülki İdare Amirleri..

Bir meslek grubu var ki maaşı için asla yapılmaz..

En ufak tartışmada haklı – haksız olduğuna bakılmadan görevden alınıp aklından bile geçmeyecek yere gönderilir..

En sıkıntılı ilçede ihtiyaç vardır MİA deniz kenarı ilçeye yeni gelmiştir “sana ihtiyaç var” denilince edebinden ses çıkarmaz ve 1 yıl geçmeden en sıkıntılı bölgeye göreve gelir ailesi ile birlikte. Sorarsın “Devlet büyüklerimiz böyle uygun gördü” der.

Ailesinden, hayatından ödün verir..

Görev yaptığı ilçede mesai mefhümü gözetmez, gece gündüz köy, dağ, bayır demeden vatandaş için koşturur..

Çocuğunda önemli bir rahatsızlık vardır onun için bile “acaba ben gitmesem eşimi göndersem sadece..” düşüncesine sahiptir..

Bu örnekleri çoğaltabiliriz, sayfalarca hem ağlatan hem güldüren örnekler yazabiliriz. Ama acı olan durum neyi ne kadar yazarsak yazalım durumun değişme ihtimalinin düşük olması.

Mülki İdare Amirleri zam beklemiyor. Böyle bir talepleri yok. Dillerine bile dökmekten imtina ettikleri konu ADALETSİZLİĞİN GİDERİLMESİ. Allah aşkına emri altında çalışanlardan daha az maaş alan bir meslek grubunda ADALETTEN söz edilebilir mi?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KONUŞMASINDAN

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 2018 ve 2019 yılı 10 Ocak İdareciler günü konuşmasında ADALETSİZLİK konudaki hassasiyetini dile getirmişti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan davet edilen Mülki İdare Amirlerine bu konudaki çalışmanın 2019 yılında sonuçlanacağını şu sözleri ile aktarmıştı.

 “Bir özeleştiri olarak şunu ifade etmek istiyorum. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bizim hükûmetlerimiz döneminde de maalesef kulisi, lobisi güçlü olan, sesi çok çıkan kesimlerin ilave birtakım haklar aldığı, diğerlerinin bundan mahrum kaldığı olmuştur. Kaymakamlarımızın da bu bakımdan bir mahzunlukları olduğunu biliyorum. Hiçbir kaymakamımızın emri altında çalışanlardan daha düşük maaş alıyor olması kabul edilebilir bir durum değildir. Bu konuda bir çalışmanın yapılarak tüm meslek grupları açısından hakkaniyete dayalı bir ücret dengesinin en geç 2019 yılında kurulacağına inanıyorum.”

LOBİ YAPMAK VE SES ÇIKARMAK

Eğer mesele “Lobi yapmak ve ses çıkarmak” ise Mülki İdare Amirleri bu konuda beceriksiz insanlar değildir. Valilerin ve kaymakamların görev yaptıkları il-ilçede  hizmetlerin hızlandırılması için yaptıkları lobiye yerel siyasiler bile parmak ısırıp istemeden de olsa saygıyla eğilmişlerdir.

Ama söz konusu maaş için lobi olunca asla ses çıkarmazlar.

Lakin en acı olan durumlardan biri şu ki; bugün milletvekili olan dünün Mülki İdare Amirleri bu özlük hakları konusunda mağdur iken bugün bu konuyu hatırlamamaları ve dile getirememeleri..

Dün gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda her hangi bir çalışmanın yapılması bir kenara başlatılmamış olması bile gerçekten üzücü.

10 OCAK 2022 TARİHİNDE NE OLACAK?

Bu sorunun birkaç cevabı var elbette.

1-      Mülki İdare Amirleri külliyeye davet edilmeyecek

2-      Mülki İdare Amirleri külliyede programa davet edilecek ama konuşma metnine özlük hakkı yazılmayacak.

a-      Cumhurbaşkanımızı yakınen tanıyanlar bilir ki ne zaman nerede kimlere ne dediğini, ne vaatte bulunduğunu çok iyi hatırlar. Ki bu durumda Cumhurbaşkanımız kendisi bu konuyu soracaktır.

3–      Cumhurbaşkanımız nezaretinde Külliyede İdareciler Günü programı düzenlenecektir ve konuşma metnine “özlük hakları” çalışmasında sona gelindiği yazılacaktır. Ki bu durumda Cumhurbaşkanımız 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır dediğini elbette hatırlayacaktır. 

4-      Vuslat başka bir bahara kaldı diye beklerken sürpriz bir gelişme ile 10 Ocak 2020 İdareciler Günü konuşmasında Cumhurbaşkanımız yapılan çalışmayı canlı yayında duyuracaktır. 

Yazının girişinde yarım kalan cümle şöyle bitiyordu; Kaymakam olan insanlara imreniyorum. Elleri öpülecek, baş tacı edilecek kişiler. Çünkü kendileri bu derece mağdur edilirken hala bu mesleği seçen insanların olması sevindirici..

15 yıllık bir Mülki İdare Amirinin başka mesleğe giren 3 yıllık kişiden daha az maaş almasının neresinde ADALET var?

Son cümlemizi sona saklamış olalım; Muhalefet partilerinden yakın zamanda bir hamle gelirse MİA ÖZLÜK HAKKI konusunda o zaman ne olacak bakalım?

https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/101762/-cumhurbaskanligi-huk-met-sistemi-yle-artik-mulki-idare-amirlerimiz-daha-guclu-

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.