“Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi” Açıldı

“Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi” Açıldı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.01.2022
66
A+
A-

Mersin Valiliği himayelerinde Akdeniz Belediyesi tarafından tarihi bir Mersin evinin restore edilmesiyle projelendirilen “Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi”nin açılışı, Vali Ali İhsan Su’nun katılımıyla gerçekleşti.

Açılışta konuşan Vali Su, “İlimizde ne kadar tarihi eserimiz varsa bunlarla ilgili gerekli tüm çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Bu bina da eski, yıkık vaziyetteydi. Gerekli işlemlerini yaparak restore ettik ve İz Bırakanlar Müzesi haline getirdik. Müzemizdeki amacımız hem yeni nesillerimize hem Mersin’e gelen ziyaretçilerimize Mersin’den yetişen kişileri tanıtmak ve iz bırakanları unutmamak, unutturmamak” dedi.

Plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından Vali Ali İhsan Su ve beraberindeki heyet Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi’ni ziyaret etti.

İki katlı, 8 odalı ve ayrıca yaklaşık 200 metrekarelik bir de avluya sahip müze, çeşitli fotoğraf, bilgi ve belgelerle bezeli. Müze,  Mersin adının köklerinden, Antik Çağ düşünür ve filozoflarına; dini ve eğitim yapılarının tarihinden, Tarsus Eshab-ı Kehf ve Makam-ı Danyal’e; Kurtuluş Savaşı’nın Millî Mücadele kahramanlarından, Mersinli Çanakkale şehitlerine, Atatürk’ün 1918-38 Mersin ziyaretlerinden, Mersin’in ilklerine doğru bir yolculuk sunuyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.