Mehmetçik hayat kurtardı, düşmanlar yalan üretti

Mehmetçik hayat kurtardı, düşmanlar yalan üretti
REKLAM ALANI
28.02.2023
12
A+
A-

Türkiye’nin asrın felaketine maruz kaldığı depremler sonrası, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, 29 arama kurtarma köpeğinin de destek verdiği arama kurtarma timleri, deprem bölgesinde 326 kişiyi enkaz altından sağ çıkardı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, 100 arama kurtarma timi ile katıldığı çalışmalarda, 326 kişiyi enkazdan kurtaran Mehmetçik ile bir araya geldi.

Bakan Akar, İnsani Yardım Tugayı Komutanlığı Doğal Afet Arama Kurtarma Taburu personelini ziyaretinde, personele teşekkür etti. Akar, “Türkiye’de yerleşik, evini, yakınını, çocuğunu kaybeden yaklaşık 42 bin Suriyeli gönüllü olarak ülkesine geri döndü.” bilgisini verdi.

TEK YÜREK MÜCADELE

Büyük bir depremle, felaketle karşı karşıya kalındığını anımsatan Akar, depremin ilk gününden itibaren devlet ve milletin hep birlikte, tek yürek olarak mücadelesini sürdürdüğünü aktardı.

Olumsuz hava koşulları ve birtakım sıkıntılara rağmen 6 Şubat’tan bugüne azimle yapılan çalışmalar sonucunda çok önemli mesafe katettiklerini söyleyen Akar, işlerinin henüz bitmediğini, bunun farkında olduklarını dile getirdi.

Milli Savunma Bakanı Akar, il merkezi, ilçeler ve köylerde yaptıkları ziyaretlerde gösterilen teveccühün, yaptıkları çalışmaların bir göstergesi olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalan problemleri de el birliği ile çözeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bir normalleşme söz konusu. Acil olan problemleri de çözmek suretiyle vatandaşımızın rahatlaması, huzuru için çalışıyoruz. Mehmetçik çalışmalar için ilk andan itibaren seferber oldu, milletinin, vatandaşın yanına koştu, büyük bir azimle, fedakarlıkla bugüne kadar çalıştı, çalışmalarını da sürdürüyor. Bölgeye gelen birliklerle beraber toplam 57 tabur, bu, 40 binden fazla personel teknik, uzman personel demek. Yurdumuzun içinden ve Kıbrıs’tan ne kadar personel varsa buraya intikalini sağlamak suretiyle faaliyetlere olabildiğince destek sağlama gayreti gösterdik. Arama kurtarma konusunda uzman personelimiz elinden gelen gayreti gösterdi, birçok vatandaşımızın sağ olarak enkazdan çıkmasına katkı sağladı.”

42 BİN SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ
Akar, Suriye’den Türkiye’ye doğru göç olduğuna ilişkin iddialara da değinerek, “Hiçbir şekilde, Suriye tarafından Türkiye’ye doğru herhangi bir göç ve intikal olmamıştır. Böyle birtakım rivayetler çıktı. Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Türkiye’de yerleşik, evini, yakınını, çocuğunu kaybeden ve ülkesine dönmek isteyen yaklaşık 42 bin Suriyeli, gönüllü olarak ülkesine geri döndü.” diye konuştu.

Bu büyük felaket karşısında, Türk milletinin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gördüklerini dile getiren Akar, şunları kaydetti:

“Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Mersin’e kadar milletimiz, devletimiz, bütün bakanlıklarımız, başta Cumhurbaşkanı’mız olmak üzere herkes ayakta. Şimdi normalleşmeyi sağlamaya yöneldik. Durumun aciliyetinin farkındayız. Vatandaşlarımızın barınma sorununun çözülmesi, esnafımızın, iş insanlarımızın iş hayatına başlaması ve öğrencilerin eğitime başlaması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu yaraları biz saracağız, bu vatanın evlatları saracak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Karamsarlığa, kötümserliğe, ümitsizliğe asla yer yok. Tarihimize baktığımızda birçok mücadelemiz, sıkıntımız olmuştur. Bunları nasıl atlattıysak omuz omuza çalışmak suretiyle bunların da üstesinden geleceğiz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.