Medeniyet Ölçülerinden Biri De Trafikte Yayaların Güvenliğidir

Medeniyet Ölçülerinden Biri De Trafikte Yayaların Güvenliğidir
Yayınlama: 10.05.2024
A+
A-

Hakkari Valisi Ali Çelik, “Medeniyet ölçülerinden biri de trafikte, yayalarin güvenligidir” dedi.

Karayolu Güvenligi ve Trafik Haftasi kapsaminda Içisleri Bakanligi tarafindan “Hayatla Yarisilmaz” mottosu dogrultusunda düzenlenen farkindalik faaliyetleri Hakkâri’de tam not aldi. Hakkari Il Emniyet Müdürlügü Trafik Tescil ve Denetleme Sube Müdürlügü ve Milli Egitim Müdürlügü tarafindan düzenlenen etkinlik, Hakkari Sehit Selahattin Ilk ve Ortaokulu civarinda bulunan yaya geçidinde; yaya geçidinin sürücüler tarafindan fark edilmesi ve yayalarin yaya geçitlerini kullanmasinin tesvik edilmesine yönelik egitici faaliyetler gerçeklestirildi.

Etkinlige katilan Hakkari Valisi Vali Çelik, uygulama noktasinda etkinlik hakkinda bilgi verip hazirlanan brosürleri ögrencilere takdim etti. Daha sonra yaya geçidine ilk kirmizi çizgiyi çeken Vali Çelik, ögrencilerle birlikte yaya geçitlerinin seritlerini kirmiziya boyadi.

Emniyet ve jandarma ekiplerince kullanilan yerli ve milli alkol ölçüm cihazi ve radar sisteminden duydugu gururu belirten ve tüm ekiplere islerinde kolayliklar dileyen Vali Çelik, “Ülkemizde, her yil yüzlerce insanimiz trafik kazalarinda vefat ediyor veya yaralaniyor. Içisleri Bakanligimiz Emniyet Genel Müdürlügümüz ve Jandarma Genel Komutanligimiz tarafindan yürütülen çalismalar neticesinde, son yillarda ülkemizde trafik kazalarinda ölümler ve yaralanmalar büyük oranda azaldi. Insallah hiç olmaz. Türkiye’de de Avrupa ve dünyanin gelismis ülkeleri gibi yayalarin güven içerisinde, önceliklerini kullandigi ve trafik kazalarinin en aza indirildigi bir yil olur. Bu da sürücüler olarak yayalar olarak kurallara uydugumuz müddetçe olur. Bir ülke için medeniyet ölçülerinden birisi de trafikte yayalarin güvenli seyahat edebilmesidir. Yaya önceligine dikkat çekip, bu konudaki denetimlerin de artirilmistir. Özellikle yaya geçidi bulunan yerlerde tüm sürücülerin bekleyen bir vatandasimiz oldugunda mutlaka yol vermesini ve durmasini bekliyoruz. Bununla ilgili olarak etkin denetimlerimiz artarak devam edecek. Hedefimiz hiçbir can kaybina müsaade etmemek, yaralanmali ve ölümlü kazalari azaltmaktir. Mümkünse hiç meydana gelmemesini saglamaktir. Bu elbette alinacak tedbirlerle birlikte vatandaslarimizin mutlak suretle trafik kurallarina uymalariyla mümkün olacaktir” seklinde konustu.

Etkinlige katilan ögrenciler, ellerindeki “Yaya yolu benim yolum”, “Lütfen yol ver”, “Yayalar kirmizi çizgimiz” ve “Yayalar önceliklidir” yazili pankartlarla sürücülere uyarida bulundu.

Ayrica okullarda yaya geçidinin kullanimi ve yaya geçidinin önemi adina gün boyunca Il Milli Egitim ve Il Emniyet müdürlükleri tarafindan ögrencilere yönelik uygulamali egitim ve etkinlikler düzenlenecegi belirtildi.

Etkinlige; Vali Yardimcisi Furkan Berber, Il Jandarma Komutani Tuggeneral Necip Çarikcioglu, Il Emniyet Müdürü Idris Yilmaz, Il Milli Egitim Müdür Vekili Oktay Kizilkaya, Soförler ve Otomobilciler Odasi Baskani Abdi Arslan, Il Emniyet Müdürlügü Trafik Tescil ve Denetleme Sube Müdürlügü Komiseri Ömer Karakas, jandarma ekipleri, minibüs ve taksi sürücüleri, kurum amirleri, ögretmen ve ögrenciler katildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.