MEB’den Öğrencilere Yardımcı Kaynak Desteği

MEB’den Öğrencilere Yardımcı Kaynak Desteği
Yayınlama: 04.10.2021
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı, yardımcı kitaplardaki fahiş fiyatlar nedeniyle öğrenci ve öğretmenlere destek olmak üzere kaynak çeşitliliğini artırma kararı aldı.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte okullar, velilerden yardımcı kaynak kitap istemeye başladı. Okulların kaynak kitap talebi üzerine de veliler, yardımcı kitap fiaytalrından şikayet ediyordu. 

Tepkiler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), konuyla ilgili bir uygulamayı devreye soktu. Bu kapsamda, her ayın ilk haftası hazırlanan destek paketi açıklanacak.

BASILI DA ULAŞTIRILACAK

Tüm öğrencilerin uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için hazırlanan pakete ilişkin bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 5 bin soruluk ilk pakete tüm öğretmen ve öğrencilerin kolaylıkla ulaşabileceklerini belirtti.

Paketin ilki de “yardımcıkaynaklar.meb.gov.tr” üzerinden erişime açıldı.

İnternet üzerinden ücretsiz olarak erişilecek kaynak paketleri, ayrıca İl müdürlükleri tarafından ihtiyacı olan öğrencilere basılı olarak ulaştırılacak. 

Yardımcı kaynak destek paketinde çalışma soruları, örnek sorular, etkileşimli sorular, tekrar testleri, LGS örnek soru kitapçığı ile YKS’ye yönelik TYT, AYT ve YDT örnek soru kitapçıkları yer alıyor.

TÜM SINIF SEVİYELERİNİ KAPSIYOR

Yayınlanan destek paketinde 2. sınıftan 12. sınıfa, tüm sınıf seviyelerinde 5 bin soruluk yardımcı kaynak bulunuyor.

Bu kaynaklarla öğrencilerin derste işleyecekleri konuları pekiştirmeleri ve böylelikle öğrenme süreçlerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Ayrıca paket, temel eğitim kademesinde 2. sınıftan 7. sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik 750 sorudan oluşan çalışma sorularını da içeriyor.

8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin 2022 yılında yapılacak olan “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim

Kurumları’na İlişkin Merkezi Sınav”a yönelik hazırlıklarına destek vermek adına örnek soru kitapçığı da bu ay itibariyle öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunuldu.,

DÜZENLİ OLARAK SÜRECEK

Örnek sorular her ay düzenli olarak yayınlanmaya devam edecek. Sınava girecek öğrenciler için hazırlanan LGS Sayısal ve LGS Sözel kitapları da güncellendi. Bu kitaplarda da bin 375 soru yer alıyor.

MEB, ilk kez 8, 9 ve 10. sınıf öğrencileri için elektronik ortamda etkileşimli sorular yayınladı. 450 soru bulunan çalışmada Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarından çoktan seçmeli sorularla birlikte “açılır menü, sürükle bırak ve çoklu seçim” özelliklerinin kullanıldığı sorular hazırlandı.

Etkileşimli sorularda üst düzey zihinsel becerilerinin ölçülmesine daha fazla olanak sağlayan ve öğrencilere kendi cevabını oluşturma fırsatı veren açık uçlu sorular da kullanıldı. Sorular, öğrencilerin gerçek yaşam durumlarını ekranda görmesini sağlayan simülasyonlar içerecek şekilde yapılandırıldı.

KAYNAK SETİ HAZIRLANDI

Ortaöğretim öğrencilerinin eğitim ve öğretim süreçlerinde istifade etmeleri için hazırlanan birçok eğitim materyaline bir yenisi daha eklenerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na yönelik kaynak seti hazırlandı. 

Hazırlanan kaynak setindeki 6 TYT, 3 AYT ve 1 YDT kitapçığında bin 600 soru bulunuyor.

Öğrencileri uzun bir aradan sonra okullarıyla buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, paylaşılan kapsamlı destek paketi ile ilgili şunları kaydetti:

“Bir taraftan salgın koşullarında önlemlere ve kurallara riayet ederek eğitimi sürdürürken diğer taraftan hem mevcut eğitimi desteklemek hem de uzaktan eğitimde oluşan öğrenme kayıplarını da telafi edebilmek için kapsamlı yardımcı kaynak destek paketi hazırlama kararı aldık. 

“KOLAYLIKLA ULAŞILABİLECEK”

Arkadaşlarımızın yoğun emekleri ile 2. sınıftan 12. sınıfa kadarki tüm düzeyler için hazırladıkları Yardımcı Kaynak Destek Paketi’ni yayınladık. Tüm kaynaklara öğrenci ve öğretmenlerimiz kolaylıkla ulaşabilecekler. 

Diğer taraftan il müdürlüklerimiz ihtiyaç duyan öğrencilere bu kaynakları basılı olarak da ulaştıracak. Her ayın ilk haftası bu paketi yayımlamayı sürdüreceğiz. Ayrıca, her ay yardımcı kaynak destek paketinin içeriğini de çeşitliliği de artıracağız. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.