Manavgat’ta Yangın Mağdurlarına 16 Yeni Traktör

Manavgat’ta Yangın Mağdurlarına 16 Yeni Traktör
REKLAM ALANI
12.09.2021
65
A+
A-

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da başlayan ve günlerce süren orman yangınında zarara uğrayan çiftçilere 16 traktör, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı törenle teslim edildi.

Manavgat’ta 28 Temmuz’da 4 ayrı yerde çıkan “Türkiyen’nin en büyük yangını” olarak kayıtlara geçen orman yangını 10 günde söndürülmüştü. Alevlere müdahale için Türkiye’nin birçok yerinden Manavgat’a 8 uçak, 19 helikopter, 450 arazöz, 450 iş makinesi, 200 itfaiye aracı ve 7 bin personel sevk edilmişti. 75 bin hektar orman ile tarım arazisinin zarar gördüğü yangında 8 kişi yaşamını yitirmiş, 2 binin üzerinde ev ve iş yeri ile birçok tarım aleti zarar görmüştü.

YARALAR SARILMAYA DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın girişimleriyle traktörleri zarar gören 16 aileye yeni traktörleri törenle teslim edildi. 

Manavgat Gençlik Merkezi’nde düzenlenen törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya milletvekilleri İbrahim Aydın, Kemal Çelik, Tuba Vural Çokal, Albayrak Holding şirketlerinden TÜMOSAN’ın Genel Müdürü Halim Tosun, Türk Traktör Satış ve Pazarlama Direktörü Rekta Cem Akgöz ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Burada yangını yaşadık. Bizim günlük hayatımızda ihtiyacımız olan birçok şey yandı. Yangının söndürülmesi için ilgili kurumlar ile yoğun çaba sarf ettik, diğer taraftan ise vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için çalıştık. Toplam 25 traktör Antalya’da yandı. Bir vatandaşımız traktörünün kaydının dahi olmadığını söyleyerek almaktan feragat etti. 4 vatandaşımız da traktör almak yerine bedellerinin ödenmesini istedi. AFAD bu bedelleri ödedi. Bugün 16 traktörün dağıtımını yapıyoruz. Yaraların sarılması için ne yapılması gerekiyorsa gözden geçireceğiz” diye konuştu.

“MİLLETİMİZ CÖMERTTİR”

Kendisinin de çiftçi çocuğu olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Çocukluğumda babamın çiftliğinde çok çalıştım. Araç sürmesini traktörde öğrendim. Manavgatlılar ile çok ciddi dayanışmamız vardı. Traktörü olanlar başkalarına yardım ederdi. Bugün gerçekten 16 traktörü vatandaşlarımıza dağıtırken hibe eden iki firmamıza teşekkür ediyoruz. Bu firmalarımız bu traktörleri güçlü bir şekilde üretiyorlar. Aynı zamanda ihraç da ediyorlar. Bizim milletimiz cömerttir. Milletimize ne kadar teşekkür etsek azdır. TÜMOSAN ve TürkTraktör’e teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZOR GÜNLERDEN ÇIKIYORUZ”

Antalya Valisi Ersin Yazıcı da “Türk milleti her zaman bunu başardığı gibi zor zamanlarda birlik ve beraberlik içerisinde beraber hareket etmeyi başardı. Bu zor günlerden çıkıyoruz. Tüm bakanlıklarımız ile devlet olarak buradaydık. Bu süreç içerisinde vatandaşımızın acil ihtiyaçlarını temin ettik. 61 bin hektara yakın orman alanı, 18 bin hektara yakın tarımsal ve köy içi olmak üzere Türkiye’nin en büyük orman yangınlarından birisini yaşadık” dedi.

Konuşmaların ardından 16 traktör sahiplerine kura yöntemi ile teslim edildi. 

Yeni traktörü teslim alan Saliha Sungur (76), “Herkese çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. Devletin bizi yalnız bırakmayacağını biliyordum. Cumhurbaşkanımızdan, Valimizden Allah razı olsun” diye konuştu. 

“YARDIM ÇAĞRISINA ‘EVET’ DEDİK”

TÜMOSAN Genel Müdürü Halim Tosun ise yangınla birlikte holding ve şirket olarak yapabileceklerini kararlaştırdıklarını belirtti.

Tosun, “Yangında hemen harekete geçtik. Akdeniz bölgesindeki bütün bayilerimize talimat verdik. ‘Gerekirse sıfır traktörlerle yangın helikopterlerinin su alacağı havuzları doldurun’ dedik. Çiftçilerimizin traktörlerinin yangında zarar gördüğünü duyduk. Yangının ardından Cumhurbaşkanımız inisiyatif alarak traktörleri yanan üreticiler için traktör bağışı çağrısı yapınca, hiç sayı ve adet pazarlığı yapmadan ‘evet’ dedik. Bundan dolayı çok mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.