“Darbelere Karşı Anadolu’nun Savaşını Veriyoruz”

“Darbelere Karşı Anadolu’nun Savaşını Veriyoruz”
REKLAM ALANI
26.07.2021
54
A+
A-

Niğde Ömer Halisdemir, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) işbirliğiyle “Kıbrıs ve Türkiye’de 15 Temmuz 1974 & 2016 Darbeleri” adlı çevrimiçi uluslararası sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, “Malazgirt’ten İstanbul’un fethine, Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadar bu bölgede kalmanın mücadelesini veriyoruz” dedi.

Sempozyumun açılış konuşmasını ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Uysal açıklamalarına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ve Türkiye’yi de içine alan geniş bir coğrafyanın, gerek dış destekli darbeler gerekse ekonomik yaptırımlarla sürekli olarak zayıflatılmaya çalışıldığını ve bunun yüz yıldır devam ettiğini ifade etti.

“Bulunduğumuz bölgede kader birliği yaşayan halkların tamamı yine kaosa itiliyor. Bu durum bölge halklarının kendi tercihleri değil, bunu, bu coğrafyada karışıklıktan faydalanan güçler ortaya çıkarıyor” diye konuşan Prof. Dr. Ahmet Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her zaman için inşa etmek zor yıkmak ise kolaydır. Yıkım güçleri faaliyetlerini sürdürüyorlar. Biz güçlü olduğumuz sürece bunu sürdüremeyecekler.”

“UYANIK OLMALIYIZ”

Sempozyumda konuşan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar da Anadolu’nun hem coğrafi hem de kültürel olarak bir geçiş noktasında bulunduğunu hatırlattı.

Bu coğrafyada tutunmanın ve medeniyet kurmanın oldukça güç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kar, “Malazgirt’ten İstanbul’un fethine, Kurtuluş Savaşı’ndan 15 Temmuz’a kadar biz bu bölgede kalmanın mücadelesini veriyoruz. Bu mücadeleyi verirken sürekli uyanık olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“DÜNYA KAOTİK ORTAMA DOĞRU SÜRÜKLENİYOR”

İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan ekonomik dünya düzeninin önemli meydan okumalarla karşı karşıya olduğumuzu belirten Prof. Dr. Kar, her geçen gün bu düzenin kurucuları aleyhine gelişmeler olduğunun da görüldüğünü ve dünyanın kaotik bir ortama doğru gittiğini ifade etti.

Prof. Dr. Muhsin Kar, Türkiye ve KKTC’nin bu kaotik düzende ortak akıl ile hareket ederek kazançlı çıkan ülkeler olmasını beklediğini söyledi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Koordinatörü Prof. Dr. Enver Arpa ise açılıştaki konuşmasına, “15 Temmuz darbelerinden, sonuçları itibarıyla bölgenin en önemli iki hadisesi olarak bahsedebiliriz. Her iki darbeyi de Türk toplumunu hedef alan ve vesayet altına sokmaya çalışan bir girişim olarak tanımlayabiliriz” dedi.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI’NIN ÖNEMİ

KKTC’de yaşanan gelişmeleri detaylı bir şekilde programa katılanlar ile paylaşan Prof. Dr. Enver Arpa, “Kıbrıs Barış Harekatı, Kuzey Kıbrıs Türk toplumunun geleceği açısından son derece önemli ve adeta varlığımızı koruyan bir harekat

olmuştur. Ardından KKTC’nin kuruluşu gerçekleşti ve bu Kuzey Kıbrıs Türk toplumu kendi varlığını onurlu bir şekilde sürdürüyor” diye konuştu.

İki oturum halinde gerçekleşen çevrimiçi sempozyum programının “1974 Kıbrıs Darbesi ve Yansımaları” adlı ilk oturumunda, Yrd. Doç. Dr. Zeki Akçam’ın Oturum Başkanlığı’nda, Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Atun, “15 Temmuz 1974 Darbesi’nde Gazimağusa Sancağı ve Darbenin Sebep Sonuçları”, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Şahin, “15 Temmuz Kıbrıs Darbesi’nin Kıbrıs Türkleri’ne Etkisi” ve Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazım Beratlı, “15 Temmuz 1974 Kıbrıs Darbesinde Lefke Sancağı” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

SEMPOZYUMA YOĞUN İLGİ

Yoğun ilgi ile takip edilen çevrimiçi programın “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Türk Siyasetindeki Yansımaları” adlı ikinci oturumunda ise Oturum Başkanı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Yorulmaz’ın moderatörlüğünde, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin, “Türkiye’de Darbeciliğin

Sosyolojisi/15 Temmuz Diğer Darbelerden Neden Farklı”, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşad Aslan, “15 Temmuz Darbe Girişimi’nin İç ve Dış Siyasetteki Yansımaları” ve ORSAM Başkan Danışmanı İbrahim Aydın, “15 Temmuz Darbe Girişiminin Başarı İhtimali ve Doğu Akdeniz Jeopolitiğine Muhtemel Etkileri” başlıklı konuşmaları, yaptı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.