Kütahya’da 5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

Kütahya’da 5 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
REKLAM ALANI
31.08.2021
75
A+
A-

Merkez üssü Kütahya’nın Altıntaş ilçesi olan 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kütahya Valisi Ali Çelik, deprem nedeniyle bazı binalarda çatlaklar oluştuğunu bildirdi.

Afet ve Acil Durum Başkanlığı’ndan (AFAD) depreme ilişkin yapılan açıklamada, “Altıntaş ilçesinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem sonrası an itibariyle olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

AFAD tarafından hazırlanan ön rapora göre de yerin 12,07 kilometre derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan Kütahya ilinin Altıntaş ilçesine bağlı Osmaniye Köyü’ne uzaklığı 1,23 kilometre olarak ölçüldü. 

Ana şoktan saat 14.59’a kadar geçen zamanda, büyüklükleri 1 ile 2,5 arasında değişen 16 artçı deprem kaydedildi. Depremin belirgin süresi ise 3,17 saniye olarak hesaplandı.

Depremin merkez üssüne en yakın 5 yerleşim yeri, Altıntaş’ın Osmaniye, Beşkarış, Murathanlar, Genişler, Yolçatı köyleri olarak belirlendi. Merkez üssüne en yakın 5 il merkezi ise Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Eskişehir, Bilecik olarak sıralandı.

Öte yandan, raporda depremin hangi faydan kaynaklandığının yapılacak ayrıntılı sismolojik ve saha çalışmalarıyla belirleneceği kaydedildi.

YARALI YOK, UFAK HASAR VAR

Kütahya Valisi Ali Çelik, depremin merkez üssünün Aydınlar Köyü civarı olduğunu söyledi.

İlçe merkezinde bir binanın balkonundan 3-5 tuğlanın düştüğünü, Beşkarış Köyü’nde de 2-3 evin bacalarında döküntüler olduğunu belirten Çelik, “Hiçbir yaralımız ve bir sıkıntımız yok, ufak tefek hasarlar var” dedi.

Çelik, hasar tespit komisyonunun bölgeye ulaşarak incelemelerine başladığını anlattı.

Çevre ve Şehircilik ile İl Afet ve Acil Durum (AFAD) müdürlüklerine bağlı ekiplerin de sahada olduğunu, köy köy gezdiklerini dile getiren Çelik, “Tüm köylerimizdeki muhtarlarla görüştük. Herhangi bir can kaybı yok. Binalarda ufak tefek çatlaklar ve yarıklar var, o da çok sayıda değil. Bunların da hızlı şekilde tespitlerini yapıyoruz” diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA 

İçişleri Bakan Yardımcı İsmail Çataklı, Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından olumsuz bir ihbarın ulaşmadığını ve alanda tarama çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.

Çataklı, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde saat 14.04’te 5,0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibariyle olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Alanda tarama çalışmalarına devam edilmektedir. Geçmiş olsun.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.