Kullanma suyu sorununa sokak çeşmeli çözüm

Kullanma suyu sorununa sokak çeşmeli çözüm
REKLAM ALANI
24.03.2023
10
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açmasının ardından tüm imkanların seferber edildiği Hatay’da, binaların enkazı nedeniyle kullanım suyu verilemeyen bölgeler için 459 sokak çeşmesi yapıldı.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle kentin hasar gören su ve kanalizasyon altyapısının eski haline kavuşturulması amacıyla yürütülen çalışmalar sürüyor.

İstanbul, Ankara, Konya ve Antalya’dan gelen su ve kanalizasyon idaresi ekiplerince, moloz yığınları nedeniyle su verilemeyen bölgelere çeşmeler yerleştiriliyor.

Fotoğraf bilgisi: Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açmasının ardından tüm imkanların seferber edildiği Hatay’da, binaların enkazları nedeniyle kullanım suyu verilemeyen bölgeler için 459 sokak çeşmesi yapıldı.

Hem enkaz alanlarında çalışanlar hem de depremzedeler, kullanma suyu için bu çeşmelerden faydalanıyor.

Kentte su ve kanalizasyon çalışmalarından sorumlu koordinatör olarak görevlendirilen Amasya Valisi Mustafa Masatlı, tarihin en büyük felaketlerinden birinin yaşandığını söyledi.

ŞEBEKE ALTYAPISI BÜYÜK HASAR ALDI

Depremlerden en çok etkilenen illerin başında Hatay’ın geldiğini anlatan Masatlı, “Yaşanan büyük afet sonrasında Hatay’da su şebeke altyapısı büyük tahribata uğramış ve depremden etkilenen vatandaşlarımız su temininde ciddi sorunlar yaşamıştır.” dedi.

Vali Masatlı, hızlı müdahaleler sayesinde sorunların çözüme kavuşmaya başladığını vurguladı.

Enkaz alanlarının yoğun olduğu bölgeler için alternatif çalışmalar yürüttüklerini bildiren Masatlı, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın temiz kullanım suyuna erişimlerini sağlamak bakımından farklı bir yöntem izleyerek, şehrimizin ana caddeleri ve sokaklarındaki enkaza yakın yaşam alanlarına sokak çeşmeleri yaptırmış bulunuyoruz. Sokak çeşmeleri geçmişten beri kültürümüzün bir parçasıdır. Enkaz alanlarından dolayı su veremediğimiz bölgelere şu an itibarıyla 459 çeşme yaptırdık. Halkımız çeşmeler vasıtasıyla kullanma suyuna erişim sağlamaktadır.”

Masatlı ayrıca ilçelere verilen suların arıtma tesisinde arıtılıp klorlandıktan sonra şebekeye aktarıldığını sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.