“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi
REKLAM ALANI
04.10.2021
108
A+
A-

Kars’ta küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, kırsal gelirin artırılması ve köyden göçün önlenmesi amacıyla hayata geçirilen, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin tanıtım toplantısı, Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün katılımıyla Merkez Kümbetli Köyü’nde yapıldı.

Kars Valiliği himayesinde Merkez Kümbetli Köyü’nde Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Ziraat Bankası tarafından uygulanacak olan projenin tanıtımında; unutulmaya yüz tutmuş ‘koç katımı’ geleneği de hatırlatıldı.

Halk ozanları Ensar Şahbazoğlu ve Bilal Ersarı’nın sazlı sözlü olarak bolluğun ve bereketin simgesi koç katımı ritüelini anlatan türkülerle renk kattığı programda, Vali ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş ve Ziraat Bankası Erzurum Bölge Başkanı Mahmut Şencan birer konuşma yaptı.

KARS’IN HAYVANCILIK POTANSİYELİ

Vali Öksüz yaptığı konuşmada, Kars’ın çok ciddi bir hayvancılık kültürüne sahip olduğunu hatırlatarak, hayvancılık açısından da önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Kars’ın sahip olduğu çok geniş mera ve yaylalarının büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için çok önemli ve büyük bir avantaj olduğuna dikkat çeken Öksüz, “İlimiz, sahip olduğu yaklaşık 620 bin büyükbaş ve 604 bin küçükbaş hayvan varlığıyla ülke sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Kars, sahip olduğu bu hayvan varlığıyla ülkemizin kırmızı et ihtiyacının karşılanmasına da büyük katkıda bulunmaktadır. Amacımız, tabi ki hayvan varlığımızı her yıl üstüne koyarak çoğaltmak ve ülke genelinde ilk sıraya yükselmektir” dedi.

BİR YILDA 100 BİN KOYUN EDİNDİRİLECEK

Bu amaçla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan destekleri, alınan tedbirleri, geliştirilen projeleri Kars’ta uyguladıklarını kaydeden Vali Öksüz, şunları söyledi:

“Bu projelerden biri de Valiliğimiz, Ziraat Bankası, Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün işbirliğinde uygulamaya koyduğumuz ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi’dir. 

Bu proje ile bölgemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, kırsal gelirin artırılması, köylerimizden göçün önlenmesi ve bir yıl içinde 100 bin koyun edindirme amacıyla hali hazırda köyde ikamet edip koyunculukla meşgul olan ailelerin koyun varlığını, kullandırılacak kredi ile en az 100 baş ve üzerine çıkarılması hedeflemekteyiz.”

PROJE, EKONOMİK DEĞERİ ARTIRACAK

Proje kapsamında ilgili kurumların yerel birimleri koordine ederek, Kars’ta gelişme potansiyeli yüksek yerli koyun ırklarını, bunları yetiştiren damızlık işletmelerini ve projeden yararlanmak için gerekli şartları taşıyan potansiyel üreticilerin belirleneceğine işaret eden Vali Türker Öksüz, şöyle devam etti:

“Bu projenin, hem küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine hem de bölgemizdeki hayvancılığa, dolayısıyla et ve süt üretimimizin artmasına çok büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. Çünkü bölgemizin ekonomisi, hayvancılığa ve turizme dayalı bir ekonomidir. Hayvancılıktan aldığımız payı, ekonomik değeri artırmamız, bölgedeki ekonominin de artmasına katkıda bulunacaktır.” 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.