Kovid-19’un Kökeni Asla Tespit Edilemeyecek

Kovid-19’un Kökeni Asla Tespit Edilemeyecek
REKLAM ALANI
30.10.2021
64
A+
A-

ABD istihbarat teşkilatları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini asla tespit edemeyeceklerini ancak virüsün biyolojik  bir silah olarak kullanılmak için üretilmediği görüşünde olduklarını bildirdi.

ABD’de istihbarat alanında görev yapan kuruluşların başındaki Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi’nin (ODNI) gizliliği kaldırılmış raporunda, Kovid-19’un bir laboratuvardan sızdığı ya da doğal geliştiği yönünde iki farklı kabul edilebilir görüş bulunduğu ve Kovid-19’un kaynağının belirlenemediği belirtildi.

KAYNAK KONUSUNDA BÖLÜNME

Virüsün biyolojik silah olarak kullanılmak amacıyla geliştirilmediği konusunda kesin yargıya varılmış olduğu vurgulanan raporda, istihbaratçıların virüsün olası kaynağı konusunda bölünmüş durumda olduğu aktarıldı.

Dört istihbarat servisinin virüsün enfekte bir hayvandan veya başka bir virüsten kaynaklandığını değerlendirdiği ancak bu sonuca güven seviyesinin “düşük” olduğu belirtildi.

ÇİN’DEKİ LABORATUVAR KAZASI MI?

Ancak bir istihbarat servisinin, Çin’deki Vuhan Viroloji Enstitüsünden kaynaklı “laboratuvar kazası” sonucu sızma nedeniyle insana virüsün bulaştığına dair “orta derece güven”e işaret ettiği kaydedildi.

Çinli yetkililerin 2019’un sonlarında Vuhan şehrinde ilk Kovid-19 salgınının patlak vermesinden önce virüsün varlığından haberdar olmadığı belirtilen raporda, Çin’in uluslararası soruşturmayı engellediği ve bilgi paylaşımına direndiği kaydedildi.

Mayıs ayında ABD Başkanı Joe Biden, istihbarat yetkililerine Çin tarafından reddedilen virüsün laboratuvar sızıntısı iddiası da dahil olmak üzere virüsün kökenlerini araştırma emri vermişti.

Dünya çapında 4,9 milyondan fazla ölümün yaşandığı salgında, yaklaşık 240 milyon kişi virüse yakalandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.