Kolluk Kuvvetleri Emirdağ’da Olası İzdihamı Önledi

Kolluk Kuvvetleri Emirdağ’da Olası İzdihamı Önledi
REKLAM ALANI
21.07.2022
33
A+
A-

Emirdağ Gençlik Festivali sırasında çekilen görüntüler, sosyal medyada “negatif algı oluşturabilmek” ve “polisi aşağılamak” amacıyla art niyetli olarak paylaşıma sürüldü. Sahneye hücum ederek olası bir izdihamı önleyen kolluk kuvvetlerinin kalabalığı durdurmasına ilişkin de Afyonkarahisar Valiliği, “Yapılan paylaşımları akıl ve mantıkla, iyi niyet ve samimiyetle izah etmek mümkün değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu Başkanlığı (YTB), Afyonkarahisar Valiliği, Emirdağ Kaymakamlığı ile Emirdağ Belediye Başkanlığı’nın paydaşları olduğu “Emirdağ 15. Gurbetçi Festivali”, 12 Temmuz tarihinde başladı.

Festivalin açılışına katılan YTB Başkanı Abdullah Eren, burada yaptığı konuşmada, 1978 yılında Emirdağ’dan Belçika’ya 17 bin civarı, Fransa’ya ise 56 bin kişinin çalışmak için gittiğini belirterek, Belçika’nın, Fransa’nın gelişmesinde Türklerin emeklerinin çok büyük olduğunu kaydetti.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı da festivalde yaptığı konuşmada gurbetçilere seslenerek, “Bulunduğunuz ülkelerde bizleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletini en güzel temsil eden gönül elçileri olduğunuzu düşünüyoruz. Gençlerin ülkede bağını kuvvetlendirecek, buralarda ilişkisini daha sağlamlaştıracak her türlü şeyi sizlerle projelendirip yapmak için hazırız.” mesajı verdi.

Festival kapsamında Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Emirdağ Belediye Başkanı Serkan Koyuncu da birer konuşma yaparken daha sonra sanatçı Sinan Akçıl sahne aldı.

PAZAR GÜNÜ 40 BİN KİŞİ KATILDI

Kovid-19 salgını nedeniyle iki yıl üst üste yapılamayan Gurbetçi Festivali’ne, 17 Temmuz Pazar günü yaklaşık 40 bin kişi iştirak ederek, etkinliklere katılarak çok güzel bir gün geçirdi.

Ancak pazar günü etkinliklerin bitiminde ön taraftaki bazı kişiler, sahnenin önündeki bariyerleri zorlayarak sahneye akın etmeye çalıştılar.

Çok sayıda kişinin sahneye akın ederek yaşanabilecek olumsuz hadiselerin önlenmesi, bu kişilere izin verilmesi diğer insanlarında buraya akın etmesine vesile olacağından güvenlik güçleri tedbir aldı. 

Futbol sahalarında çok rastlanan ve birçok kez ölümle de biten izdiham olaylarının önlenmesi adına elbetteki kolluk kuvvetleri, vatandaşa bir zarar gelmesin diye alınması gereken tedbirleri yasal sınırlar içerisinde uygulamaya koyacak. Bundan doğal ne olabilir ve Emirdağ’da da alınmış tedbirler bundan ibarettir.

Güvenlik güçlerinin kalabalığın sahneye akın etmesine izin vermesi ve sonrasında yaşanabilecek olayların, ne sonuçlar doğuracağı belirsiz iken.

Güvenlik mensuplarının alması gerektiği önlemlere ilişkin burada çekilen kısa görüntüler, bazı basın organlarında olumsuz anlamda servis edilerek festivale gölge düşürülmeye, emniyet mensuplarının tutumu üzerinden “negatif algı” oluşturulmaya çalışıldı.

Aslında o gece orada yaşananların sosyal medyada paylaşıldığı gibi olmadığına ilişkin son nokta, Valilik açıklamasıyla konuldu.

“VATANDAŞLARIN ZARAR GÖRMESİ ÖNLENDİ”

Afyonkarahisar Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, iki yıl pandemi dolayısıyla yapılamayan Emirdağ 15. Gurbetçi Festivali’nin 12-22 Temmuz tarihleri arasında planlandığı hatırlatıldı.

Festival kapsamında 17 Temmuz Pazar günü yapılan etkinliğin bitişi sırasında bariyerleri zorlayan ve sahneye çıkmaya çalışan ön taraftaki kalabalığın sahneye yönelmesiyle vatandaşların zarar görmesini önlemek amacıyla kolluk kuvvetlerinin tedbir almak zorunda kaldığı belirtilen Valilik açıklamasında, şu bilgilere yer verildi:

“Konser, spor müsabakaları, toplumsal olaylar gibi hadiselerde kamu düzenini korumak ve gerekli tedbirleri almak kolluğun asli görevleri arasındadır.

Kolluk güçlerimiz güvenlik koordinasyonu sağlamak ve sahneye doğru yönelen kalabalığın oluşturacağı izdihamı engellemek için amirlerin talimatı ile etkinliğin bitiminde gerekli tedbirleri almışlardır.

Alınan tedbirlerden sadece son bir dakikalık görüntüyü alarak sosyal medyada ‘negatif algı’ oluşturabilmek için polisimizi aşağılayan çirkin yakıştırmalarla yapılan paylaşımları, akıl ve mantıkla, iyi niyet ve samimiyetle izah etmek mümkün değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Neşat Ergül

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.