Kız İstemeye Giden Kaymakam’dan Başlık Parası İsyanı

Kız İstemeye Giden Kaymakam’dan Başlık Parası İsyanı
Yayınlama: 26.11.2021
183
A+
A-

Ağrı’nın Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı, ailesi başlık parası istediği için sevdiği kızı alamayan genç için aracı oldu. Kız istemeye giden Kaymakam Balcı, başlık parası olarak 30 Cumhuriyet altını istenince bu uygulamayı Diyadin’den kaldırmak için çalışacağını duyurdu.

Diyadinli bir genç, mesaj yoluyla ulaştığı Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı’ya başlık parasından dolayı sevdiği kızla evlenemediğini söyleyerek, kendisine yardımcı olmasını istedi. Gencin talebi üzerine Kaymakam Balcı, gencin istediği kızın ailesine görücü olarak gitti.,

Ketenpınar Mahallesi’nde yaşayan aileden Allah’ın emriyle kızlarını isteyen Kaymakam Balcı, aileyi başlık parasının artık geride bırakılması gereken bir gelenek olduğuna ikna etmeye çalıştı. Aile büyükleri ise istenen paranın başlık parası değil, ‘süt hakkı’ olduğu konusunda diretti.

“DİNİMİZCE CAİZ DEĞİL”

Ancak Kaymakam Balcı ısrar ederek, “Ben başlık parası vermiyorum, benim başlık parası verecek param yok. Bu bizim dinimizce de caiz değil. Kız çocukları alınıp satılacak mal mıdır? Bu bir yanlış. Bu memleketin yanlışlarını birinin söylemesi lazım, bu da benim. İlçenin Kaymakamı ve Belediye Başkanı olarak buna razı değilim. Bu bir günahtır” şeklinde konuştu.

“BAŞLIK PARASINI KALDIRACAĞIM”

Tekrar geri dönmek üzere ailenin evinden ayrılan Kaymakam Balcı, “Bu bölgede gençlerin en büyük sorunlarından biri başlık parası. Bana her hafta birkaç genç bu sorunla ilgili şikayetini iletmek üzere geliyor. Şahin ailesine de bunun için geldik. İlk gelişimizde aileyi ikna edemedik ama ben bu işin üzerinde duracağım. Bundan sonraki mottomuz Diyadin’de başlık parasını kaldırmak. Bunun için gerekirse bölgedeki kanaat önderleriyle tek tek görüşeceğim” diye konuştu.

Cumhuriyet altını fiyatının bugünkü kur ile piyasa değeri 4 bin 500 liranın üzerinde. Bu bilgiyi paylaşmamızın sebebi. sizin bu haberi ileri bir tarihte okumanız halinde güncel rakamları değerlendirmeniz adınadır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.