Kira fiyatları arttı: Almanlar sokaklara döküldü

Kira fiyatları arttı: Almanlar sokaklara döküldü
REKLAM ALANI
07.04.2019
208
A+
A-

Almanya’da özellikle metropollerde gerçekleşen konut fiyatlarındaki artış protesto edildi.  Yaklaşık 35 bin kişinin katıldığını gösterilerde 450 polisin görev yaptığı belirtildi.

Almanya’da konut fiyatlarındaki artış halkı sokaklara döktü. Kira fiyatlarını protesto etmek için Berlin’de düzenlenen gösteride protestocular Alexander Meydanı’ndan Karl-Marx-Allee Caddesi ve Warschauer Caddesi üzerinden Kreuzberg semtine yürüdü. Berlin eyalet yönetiminden, 3 binden fazla konuta sahip şirketlerden bu konutların satın alınarak kamulaştırılması talep edildi.

Herkes için iyi konutlar pankartları taşındı

“Birlikte, değişime ve kira çılgınlığına karşı” ve “Herkes için iyi konutlar” pankartları taşınan gösteride, artan konut kiralarını protesto eden sloganlar atıldı. Eyleme katılanlar Berlin eyalet yönetiminden konut politikasında değişime gitmesini ve dar gelirliler için konut sağlamasını talep etti.

Yaklaşık 450 polisin görev yaptığı gösteride, Berlin eyalet yönetiminden, 3 binden fazla konuta sahip şirketlerden bu konutların satın alınarak kamulaştırılması talep edildi ve bu yönde imza toplandı.

Münih, Köln, Dresden, Göttingen ve Hannover kentlerinde de kira artışına karşı yapılan gösterilere yüzlerce kişi katıldı.

Dar gelirli aileler evlerden çıkarılıyor

Berlin’de ve diğer büyük şehirlerde ev kiraları gittikçe artıyor. Başkentte, Türklerin de yaşadığı bazı semtlerde dar ve orta gelirli aileler kirada oturdukları dairelerden onarım gibi bazı gerekçelerle çıkartılmak isteniyor. Daireler onarıldıktan sonra yüksek bedelle kiralanıyor veya yüksek fiyatla satılıyor.

Berlin Yatırım Bankası (Investitionsbank) verilerine göre Berlin’de 100 bin konut eksiği bulunuyor. Yeni yapılan konutların ihtiyacı karşılamadığı ifade edilirken, 2018’de, 2011’e göre konut kiralarında metrekare fiyatındaki artışın yaklaşık yüzde 65 olduğu kaydedildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.