Kılıçdaroğlu’nun Üç İddiasına Valilikten Yalanlama

Kılıçdaroğlu’nun Üç İddiasına Valilikten Yalanlama
REKLAM ALANI
26.10.2021
74
A+
A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kars’ın Çamçavuş Köyü’nde arsenik içeren suyun köylüye sunulduğunu, köydeki caminin kaçak olduğunu ve hayvanların geçmesi için talep edilen köprü için devletin harekete geçmediğini ileri sürdü. Kılıçdaroğlu’nun bu iddiaları Kars Valiliği tarafından yalanlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 21 Ekim’de bir günlük ziyarette bulunduğu Kars programıyla ilgili partisinin grup toplantısında konuştu.

Grup toplantısında Kars’ın Çamçavuş Köyü’nde yüksek miktarda arsenik içeren suyun içme suyu olarak köylüye sunulduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, köydeki caminin kaçak olduğu ve hayvanların geçmesi için talep edilen köprü için devletin harekete geçmediğini ileri sürdü.

İKİ LABORATUVARDAN ONAY ALINDI

Kılıçdaroğlu’nun iddialarına Kars Valiliği, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamayla cevap verdi. Kılıçdaroğlu’nun iddialarının gerçeklikten uzak ve kamuoyunun yanıltılmasına neden olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 26 Ekim 2021 tarihinde yapılan grup toplantısında ilimiz ile ilgili dile getirilen ilimiz Susuz İlçesi Çamçavuş Köyü içme suyu ihtiyacı, İl Özel İdaremizce KÖYDES kapsamında 2018 yılında açılan sondaj kuyusu, aynı yıl içerisinde yapılan içme suyu şebekesi ve deposu aracılığıyla karşılanmaktadır.

16 Şubat 2021 tarihinde Çamçavuş Köyü içme suyu analizi için İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından su numunesi alınmış, alınan numune hem 17 Şubat 2021 tarihinde Kars Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından hem de 20 Şubat 2021 tarihinde Erzurum Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından analiz edilmiş ve raporlar sonucunda suyun, ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik’e uygun olduğu tespit edilmiştir.”

CAMİ İÇİN BAŞVURU YOK

Valiliğin açıklamasında, aynı köydeki camiye ilişkin verilen bilgi de ise “Çamçavuş Köyü Camii ile ilgili olarak dile getirilen iddia konusunda; ilgili caminin henüz ruhsatlandırılmasına yönelik İl Özel İdaremize yapılmış herhangi bir resmi başvuru bulunmamaktadır. Kaldı ki aynı köyde yapılan imamevi ve taziye evine yönelik resmi müracaatlar çerçevesinde ruhsatlandırma işlemi 2018 yılında gerçekleştirilmiştir” denildi.

Kars Valiliği, “Hayvan geçidi için köprü talebi ile ilgili olarak; Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü tarafından 2013 yılında 5×5 genişlik ve yüksekliğinde Çamçavuş Köyü karşısında hayvan alt geçidi yapılmış ve hayvanların meralara ulaşması sağlanmıştır” bilgisi verildi.

“KAMUOYUNUN YANILTILMASINA YÖNELİK…”

Açıklamanın sonuç bölümünde, “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilen veya kendisine verilen bilgilerle oluşturulan iddialar gerçeklikten uzaktır ve kamuoyunun yanıltılmasına neden olmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Valilik açıklamasında, köylerin alt yapı ihtiyaçlarının giderilmesi için 2021 yılında içme suyu ihtiyacına yönelik 60 adet projenin hayata geçirildiği de bildirildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.