Kılıçdaroğlu’nun İddialarına Bakan Soylu’dan Tepki

Kılıçdaroğlu’nun İddialarına Bakan Soylu’dan Tepki
Yayınlama: 30.12.2021
A+
A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Belediye başkanlarım dinleniyor” iddiasıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Sert sözlerle Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Bakan Soylu, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kemal Kılıçdaroğlu, HDP ile kol kola girip, eş başkanları ile şen şakrak fotoğraf çektirince, hem huyundan hem suyundan kapmış. Aynı iftirayı, her yıl aralık ayında değiştirerek tekrarlayan Kılıçdaroğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun geçen yıl aralık ayında “Ben ve ailem dinleniyor” dediğini hatırlatan Bakan Soylu, “Kendisini daha önce de yargıya davet ettik. Giden yok. Şimdi de ‘Belediye başkanları dinleniyor’ şeklinde iftira atıyor. Kendisi, HDP ile kol kola girip, eş başkanları ile şen şakrak fotoğraf çektirince, hem huyundan hem suyundan kapmış. Biz, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi kaçak güreş yapmıyoruz ve savcılığa, devletimize iftira atan, HDP/PKK ile yanındakilerinin oyuncağı olan Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“HAYAL ÜRÜNÜ…”

Soylu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 28 Aralık Salı günü ‘CHP’li tüm belediye başkanlarının dinlendiği, onlar için özel masalar kurulduğu’ gibi hayal ürünü iddialarda bulunulmuştur.

Bu tür gerçek dışı ve hayal ürünü iddialarla güvenlik birimlerimizin son derece büyük bir gayret, özveri ve başarıyla yürüttükleri mücadeleye sekte vurulmak ve sanki bir keyfiyet varmış algısı oluşturmak istenilse de güvenlik birimlerimizin suç ve suçluyla olan amansız mücadelesinin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hukuksal çerçeve içerisinde kararlılıkla sürdürüleceğinin herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir. 

Diğer görev ve yetkilerinde olduğu gibi güvenlik birimlerimizce yürütülen iletişimin dinlenmesi ve kayda alınmasına yetkisinin de dayanağı, kapsamı, usul ve esasları tüm detaylarıyla ilgili kanunlarında belirlenmiştir.

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi başlıklı beşinci bölümünde (madde 135-138) yer alan hükümlere göre suç dolayısıyla yürütülen soruşturma ya da kovuşturma kapsamında iletişim dinlenmesi ve kayda alınması kararları hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet Savcısı’nın kararıyla (24 saat içerisinde hakim onayı alınmak kaydıyla) yapılabileceği, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun ek 7. maddesinde yer alan hükümlerde ise ilgili kanunlarda belirtilen suçlarla sınırlı kalmak kaydıyla istihbari çalışmalar kapsamında hakim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü’nün, Emniyet Genel Müdürlüğü istihbarat Dairesi Başkanı’nın veya bilişim suçlarıyla sınırlı olmak üzere bilişim suçları ile ilgili daire başkanının yazılı emriyle (24 saat içerisinde hakim onayına sunulması, 48 saat içerisinde de hakim kararının verilmesi şartıyla), iletişimin dinlenebileceği ve kayda alınabileceği düzenlenmiştir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.