Kıbrıs Türkü’nün Varoluş Mücadelesine Hakaret

Kıbrıs Türkü’nün Varoluş Mücadelesine Hakaret
REKLAM ALANI
10.02.2022
50
A+
A-

Halk Tv sunucusu Ayşenur Arslan’ın Kıbrıs Türkleri’nin varoluş mücadelesinde çok büyük rolü bulunan Türk Mukavemet Teşkilatı için sarf ettiği sözler büyük tepki topladı.

Ayşenur Arslan, televizyondaki canlı yayında Rumlar tarafından Kıbrıs’ta katliam yapan terör örgütü EOKA’nın saldırılarına karşı Kıbrıs Türk halkını korumak için kurulan Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) hedef aldı. Arslan, TMK için “İllegal ve suikastçı bir örgüt” ifadeleriyle adeta Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ağzıyla konuştu.

ERSİN TATAR’IN TEPKİSİ

Arslan’ın bu söylemleribe, Türkiye ve yurt dışından çok sayıda tepki geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Ayşenur Arslan’ın ifadelerine karşı, adeta ders verircesine TMT’nın Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na dönüştüğünü aktardı.

Tatar, açıklamasında, “Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Kıbrıs Türk’ünün Eokacı çetelere karşın örgütlediği, halkımızın namus ve şerefini korumakla mükellef destansı bir direnişin abideleşmesidir. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra  1 Ağustos 1976’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na dönüştürülmüştür” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türk Mukavemet Teşkilatı, katiller sürüsü EOKA’nın insanlık dışı saldırılarına karşı Kıbrıs Türkü’nün izzet ve şerefi için mücadele eden milli mücadele ruhudur. TMT, Kıbrıs Türk Halkı’nın destansı direnişinin abideleştiği yerdir” ifadeleriyle Arslan’a tepki verdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de TMT’nin Kuvayi Milliye olduğunu kaydederek, Arslan’a “Türk Mukavemet Teşkilatı, Kıbrıs Türkü’nün katliam şebekesi olan EOKA’ya karşı şanlı direnişinin odağıdır. Şehitlerimize rahmet diliyoruz. EOKA adlı katliam şebekesinin varislerine karşı direniş ruhu aynı kararlılıktadır…” şeklinde tepki gösterdi.

Emekli Korgeneral Engin Alan ise “TMT, Kıbrıs Türk’ünün varoluş mücadelesinin adıdır. Sense Türk’ün yüz karasısın. Hoş sana Türk demek dahi, Türklüğe hakaret olur” sözleriyle Ayşenur Arslan’a tepkisini dile getirdi.

RTÜK’TEN İNCELEME

Öte yandan, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Halk TV’deki Ayşenur Arslan’ın sunduğu programda; Kıbrıs Türkü’nün onuru ve bağımsızlığı için mücadeleler veren Türk Mukavemet Teşkilatı’na yönelik sözlerle ilgili inceleme başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.