Kebap üzerinden kaymakam eleştirisi yerine hoşgörü

Kebap üzerinden kaymakam eleştirisi yerine hoşgörü
Yayınlama: 07.06.2019
A+
A-

Bazen çok sığ düşündüğümüzü düşünüyorum :=)

Neden mi?

Sığ düşünmeden anlatmaya çalışalım.

Sosyal medyada Mülki İdare Amirlerimizin espri içeren paylaşımlarını görmek neredeyse imkânsız. Göz gezdirirken Tokat Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer’in bir paylaşımı dikkatimizi çekti.

Paylaşımda yazanlar şu şekilde;

Bu da Sivas’ın meşhur sebzeleri ile yapılmış, ünü Tokat’a kadar uzanan Sivas Kebabı… Bilmeyen Tokatlı hemşerilerimiz varsa görsün öğrensin diye paylaşıyorum. (Ağır tahrik içerir..)

Paylaşım altına üstüne sağına soluna eleştiriler gelmiş. Kebabın asıl memleketi Sivas değil Tokat ilimiz anlamında.

Hemen aklıma Siirt ve Bitlis arasında yaşanan Büryan Kebabı hikayesi geldi. Mesela bana sorarlarsa Büryan nerede yenir diye. Bitlisli dostlarımız alınmasın ama Büryan kebabı belki tarihte Bitlis’ten çıkmış olabilir ama Siirt’te yenir diye düşünmeden cevap veririm. Her iki ilimizde Büryan kebabını yemiş biri olarak her zaman tercihim Siirt olmuştur.

Ayrıca Gaziantep Fıstığı mı yoksa Siirt Fıstığı mı çerez niyetine iyidir diye sorarsanız yine Siirt Fıstığı derim. Ama tatlıda Gaziantep Fıstığı tek geçilir bence.

İnternete Sivas Kebabı yazınca arşivden bu olayın Tokat ile aralarında yıllardır sorun olduğunu hatta belediye başkanlarının ve ticaret odası  başkanlarının bile konuya müdahil olduğunu gördük.

2012 yılında İstanbul’da Sivas Tanıtım Günleri etkinliğinde Sivas Kebabı konusuna Tokat Belediye Başkanı, Ticaret Odası itiraz ederek Sivas’a sebzelerin kendileri tarafından gönderildiğini ve aslında kebabın asıl memleketinin Tokat olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuş.

Olabilir, yerel yönetimler kendi markaları ve tanıtımı için bazen kendi aralarında açıklamalarda bulunabilirler ki bu gayet normal olan bir durumdur.

Ama Sivaslı olup Tokat Turhal’da görev yapan bir kaymakamın paylaşımından yola çıkarak üstelik paylaşımın sonuna parantez içinde “Ağır tahrik içerir” yazmasına yetmedi gülen smile koymasına rağmen eleştiri baya baya haksız olmuyor mu?

Mesela ben Kaymakam Üçer’i nereden eleştirebiliriz diye kaymakamlık sitesine girip biraz malzeme bulabilir miyim diye baktım.

Neler yapmış neler yapmamış;

  • 2023 Tokat Vizyonu çerçevesinde Tarım Tokat Projesi Çilek Tarımının Geliştirilmesi kapsamında Turhal’a 5 dönümlük çilek bahçesi kurulmuş
  • Tokatlı işadamlarının iftarına katılıp “gelin ilçemize yatırım yapın” davetinde bulunmuş.
  • Bağımlılıkla mücadele, cinsel istismar ve sosyal medyanın kullanımı konularının ele alındığı paneli düzenlemişler
  • Spor Tokat Projesi kapsamında öğrencilere spor malzemesi dağıtımı yapılmış
  • Kaymakam Dr. Ahmet Süheyl Üçer, evde eğitim gören öğrencileri evlerinde ziyaret etmeye devam ediyor.

Tabi ilk 3 dakikada göze çarpan faaliyetler bunlar. Mesela bu hizmetler görülebilir ve tebrik edilebilir. Eğer bu hizmetlere “Devletin adamı değil mi yapacak elbette” gibi bir cevap verilirse bence yakışık almaz.

E yani Sivaslı olan biri olarak Tokat’ta görev yapıyor olması tebessüm ettirecek paylaşım yapma hakkını elinden alınmasına sebep olamaz ki.

Üstelik bugünlerde yaşanan Devlet Adamı tartışması sıcakken devletin yatırım politikasını planlı bir şekilde uygulayan kaymakam için eleştiriler adalet terazisinin haksızlık kefesinin ağır basmasına neden olmaz mı?

Tokatlı vatandaş olsaydım tebessüm ettirecek olan bu tweet altına anlayışlı davranarak hoşgörü ile “Kaymakamım izinden döndüğünüzde Tokat kebabımızı tekrardan tatmanızı isterim” gibi bir cevap yazardım.

Şahsım adına bu tweetten Tokat ve Sivas ilimiz arasında yaşanan kebap tartışmasını öğrenmiş oldum. Sivas’a gidince Tokat’ı, Tokat’a gidince Sivas’ı överek esprisi bol bir muhabbet ortamı açarım artık.

Sivas Valimiz Salih Ayhan yaşanan bu duruma karşılık aslında en güzel örneği vermiş.

Anlayış ve hoşgörü için canlı örnek olduğundan lafı uzatmama gerek yok bence.

Ama mesela yaprak sarması için en iyi yaprak nerede denilse Tokat der konuyu kapatırım.

Konuyu kapatmışken son bir cümle yazmış olalım özet mahiyetinde.

Eleştirelim ama adil bir şekilde. Yoksa yetimi, garibi, vatandaşı gözeten hakkını yedirtmeyen bir kaymakama kebap üzerinden yüklenmek pekte hoş olmaz herhalde. Hoşgörülü olmak ve terazinin topuzunu kaçırmamak lazım.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.