“Kayseri’nin Tarım ve Hayvancılık Potansiyeli Büyük”

“Kayseri’nin Tarım ve Hayvancılık Potansiyeli Büyük”
REKLAM ALANI
27.06.2022
18
A+
A-

Kayseri Ticaret Borsası’nda (KTB) “Genişletilmiş Müşterek Meslek Komite” toplantısında konuşan Vali Gökmen Çiçek, Kayseri’nin tarım ve hayvancılıkta büyük bir potansiyeli olduğunu söyledi.

Kayseri’de “Genişletilmiş Müşterek Meslek Komite” toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Vali Gökmen Çiçek, ilin tarımsal ve hayvansal değerlerine ilişkin bilgi verdi.

Vali Çiçek, “Kayseri’nin tarım ve hayvancılıkta ve bu kadar büyük potansiyeli olduğunu bilmiyordum. Tabi ki pastırma, sucuk ve mantıyı biliyordum ve tüketiyordum. Büyükbaş hayvan sayısının 500 binlerde olduğunu bilmiyordum. Küçükbaş hayvan sayısının bu kadar yüksek oranda olduğunu bilmiyordum. Özellikle aspir yağında Türkiye’deki ilk 3’ten birisi olduğunu bilmiyordum. Ayçiçek ve kabak çekirdeğinde yine Türkiye’de birinci ve ikinci olduğunu bilmiyordum. Yine arpada bu kadar yüksek oranda üretim olduğunun farkında değildim. Tabi ki bunların hepsi gelmeden önceydi. Yine Kayseri’de özellikle elmada Türkiye’de 5’inci sırada olduğunu bilmiyordum. Bizim hep aklımıza elma deyince Amasya geliyor. Ancak baktığımız zaman Türkiye’de üretimde ilk 5’de olması muazzam ve muhteşem bir şey. Dolayısıyla bütün bunları geldikten sonra gördüm ve bu manada da ilk brifingimi Tarım İl Müdürlüğü’nden aldım.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf bilgisi: KTB sektör buluşması kapsamında “Genişletilmiş Müşterek Meslek Komite Toplantısı” borsa binasında gerçekleştirildi. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek Toplantıda konuşma yaptı.

“KAYSERİ, ÖNEMLİ BİR TARIM VE HAYVANCILIK MERKEZİ”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, “Biz üreteni sırtımızda taşısak az. Sizin için varız. 3 yılda 100 milyon TL tarım ve hayvancılığa hibe bağlamında destek verdik. Bu sene de sadece 60 milyon TL ayırdık. İnşallah 1 milyar TL’lik Ağustos ayındaki ek bütçemizin artıracağımızın müjdesini vermek istiyorum. Bizlerde çiftçimizin ve hayvancılık yapan kardeşlerimizin ellerinden tutmak istiyoruz.” diye konuştu.

KTB Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış ise konuşmasında, şunları söyledi:

“Şehrimiz her ne kadar ticaret ve sanayi şehri olarak anılmakta olsa da ticaret ve sanayinin yanında önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi konumundadır. Arpa, buğday, şeker pancarı, aspir, çerezlik ay çekirdeği, çerezlik kabak çekirdeği, patates, mısır gibi birçok tarımsal ürünün üretiminin yapıldığı şehrimiz tarımsal üretimde önemli bir yere sahiptir. Yine hayvansal üretim alanında pastırma, sucuk, kavurma gibi et ve et ürünleri üretiminde de ülkemize liderlik etmektedir. 

Kayseri Ticaret Borsası olarak göreve geldiğimiz günden bugüne ilimizin tarım ve hayvancılık alanında gelişimine katkı sağlamak adına birçok proje yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Yapmış olduğumuz özverili çalışmalarla şehrimizin tarımsal ve hayvansal işlem hacmini yüzde 116 arttırarak 6 milyar 100 milyon TL’ye çıkardık. Tabi ki bu rakamları da yeterli görmüyor, önümüzde ki 4 yıllık süreçte tarımsal ve hayvansal işlem hacmimizi 20 milyar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.