Kaymakamlık, Arıcılara Üretim Ortamı Hazırlıyor

Kaymakamlık, Arıcılara Üretim Ortamı Hazırlıyor
Yayınlama: 07.02.2022
A+
A-

Edirne’nin Süloğlu ilçesinde arıcılığı teşvik etmek amacıyla ‘Bal Ormanı’ kuruluyor. Süloğlu Kaymakamı Özgür Kaya, planlanan bal ormanıyla Türkiye ekonomisine katkı sunmayı planladıklarını, arıcılar için üretim ortamı hazırlayacaklarını söyledi.

Süloğlu Kaymakamı Özgür Kaya ve Edirne Orman İşletme Müdürü İhsan Ceyhan, Keramettin Köyü’nde kurulumuna başlanan bal ormanı çalışmalarını yerinde inceledi.

Bal ormanı projesiyle bölgede arıcılığın teşvik edilmesi, faaliyette olan arıcıların kalkınması ve ülke ekonomisine katkı verilmesi amaçlanıyor.

Ormanda lavanta dikimi yapan vatandaşları da ziyaret eden Kaymakam Kaya, proje tamamlandığına bölgenin arı üretim potansiyelinin artacağını belirtti.

Ormana ahlat, karaçalı ve meşe gibi arıcılığa uygun ağaçların dikileceğini ifade eden Kaymakam Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Süloğlu Bal Ormanı’nda yaklaşık 4 bin 500 adet kovan konulması planlanmış ve yıllık bal üretimine katkı sağlaması düşünülmüştür. Proje ile birlikte yöre arıcılığının gelişmesine katkı sağlanacak ve orman üzerindeki sosyal baskı azalacaktır. 

Bal üretim ormanı başta yöredeki arıcılar olmak üzere yakın çevresindeki pek çok arıcıya sezonda konaklama imkanı sağlayacaktır. Sonucunda arıcılarımız için üretim ortamı hazırlanmış olacaktır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.