Kaymakamlık Acil Açıklama İle Duyurdu

Kaymakamlık Acil Açıklama İle Duyurdu
REKLAM ALANI
02.09.2020
153
A+
A-

Urfa Siverek’e bağlı Burçalık köyünde imamlık yapan Osman Çilenti, iddiaya göre müftülük yönetimiyle bazı konularda tartıştığı için iki hafta önce corona virüsünden vefat etmiş kişilerin cenazesini yıkamakla görevlendirildi.

Çilenti’nin bu sırada kendisinin de Covid-19’a yakalanarak yaşamını yitirdiği iddialarına ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma başlattı.

SİVEREK KAYMAKAMLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Siverek Kaymakamlığı, hayatını kaybeden imam Osman Çilenti’nin ölümüne ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “cezalandırmaya yönelik görevlendirildiği”

iddiasının asılsız olduğu ve soruşturmanın devam ettiği ifadelerine yer verildi.

Açıklamada:

* Sağlık personelinin tamamının yanında jandarma, polis, öğretmen, mühendis, zabıta, muhtar ve birçok kamu ve meslek kuruluş personeli, pandemi kurullarınca alınan kararlar doğrultusunda yapılan planlamaya uygun bir şekilde, kişisel koruma tedbirlerine de riayet ederek filyasyon, izolasyon ve alan denetimleri ile benzer çalışmalarda görev ifa etmektedir.

* Bazı basın ve yayın organlarında yer alan merhum imam hatibimiz Osman Çilenti’nin cezalandırmaya yönelik görevlendirildiği iddiası asılsız olup Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibelerinin yerine getirilmesi ve cenazelerinin yıkanması amacıyla nisan ayından bu yana bu amaçla görevlendirilen 10 kişilik imam hatip gurubun içinde yer almaktaydı.

* Vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibeleri gereği yıkanması hizmeti, ilçemiz devlet hastanesinde yapılmakta olup yıkama hizmetinde görevli bütün personele gerekli koruyucu ekipman sağlanmıştır.

* Merhumun, Covid-19’a ne zaman ve ne şekilde yakalandığını tespit etme imkanı bulunmamakla birlikte, vefat olayında ihmal bulunduğu, savunmasının alınması, merkeze çeklime talebinin kabul edilmemesi gibi iddialara ilişkin başlatılan idari soruşturma devam etmektedir” denildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.