Katar’a Gönderilen Askerlerin Sancağı Vatanına Kavuştu

Katar’a Gönderilen Askerlerin Sancağı Vatanına  Kavuştu
Yayınlama: 18.03.2022
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un İngiltere’den temin ederek Türkiye’ye getirdiği Osmanlı sancağı, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü nedeniyle törenler kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi.

Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla tüm yurtta anma programları yapılıyor. Çanakkale’de Şehitler Abidesi’nde düzenlenen tören, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katkılarıyla İngiltere’deki müzayededen Türkiye’ye getirilen, 25 Mart 1893’te Katar’daki Osmanlı Kalesi’ne yardıma giden Osmanlı askerlerinin sancağı teslim alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öpüp alnına koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sancağı alırken duygulandığı görüldü.

1893 YILINDA KATAR’A GÖNDERİLEN BİRLİK VE SANCAĞIN TARİHİ

Osmanlı’nın Basra körfezindeki güç mücadelesinin en önemli dayanak noktalarından biri Arap Yarımadası kıyılarıydı ve Katar da bu önemli noktalardan biri konumundaydı. Katar’daki Osmanlı güçleri, 1500’lerin ortasından itibaren hem Portekizlilerle hem İngilizlerle, daha sonra da Vahhabi Araplar ile mücadele etti.

19’uncu yüzyıla gelindiğinde Katar, Osmanlı’nın Basra vilayetine bağlı bir sancağın kazası konumuna geldi ve Kaymakamlığını ise Osmanlı idaresinin yerel aşiretlerden seçtiği biri yapıyordu.

Osmanlı merkezi yönetimi ile bu kaza arasında zaman zaman anlaşmazlıklar da çıkıyordu. Böyle zamanlarda müzakereler yoluyla çözülemeyen anlaşmazlıklara dolayısıyla Katar’da bulunan kaleye askeri kuvvet gönderiliyordu.

Katar’daki Osmanlı kalesine takviye için giden Binbaşı Yusuf Bey kumandasındaki 400 kişilik Osmanlı birliği, 25 Mart 1893’te Vecbe denilen yerde saldırıya uğradı ve birçok şehit verdi.

SANCAK, İNGİLTERE’DE ORTAYA ÇIKTI

O saldırı sonrası Katar’daki Osmanlı birliğine ait olduğu öğrenilen kırmızı renkli ipek sancak İngiltere’de ortaya çıktı.

Söz konusu ipek savaş sancağı, CHRISTIE’S Londra-İngiltere Müzayede Salonu tarafından 28 Ekim 2021 tarihinde “Art of the Islamic and Indian Worlds Including Oriental Rugs and Carpets” başlığı altında canlı açık artırma ile satışa sunuldu.

Türk tarihinde öneme sahip sancakta yetkililerin girişimi sayesinde temin edilerek Türkiye’ye getirildi ve Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.