Karpuzlu’ya Kadın Kaymakam

Karpuzlu’ya Kadın Kaymakam
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.02.2021
198
A+
A-

Aydın’ın Karpuzlu ilçesine atanan Kaymakam Semanur Kalkan, 1933 yılında seçimle göreve gelen Türkiye’nin ilk kadın muhtarı Gül Esin Hanım’ın görev yaptığı yerde görev yapmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Kalkan, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Onun attığı adımı daha da yükselteceğim. Gerçekten gurur verici. Ne güzel, ilklerin arasına gireceğim” dedi.

27 yaşındaki Semanur Kalkan’ın ilk işi, şehit ailelerini ziyaret etmek oldu. Ardından da 11 ay sonra ders başı yapan okullara gitti. Köyleri gezerek şehit yakınlarıyla görüşen Kalkan, “Onların her türlü ihtiyaçlarında yanlarındayız. Onlar, şehitlerimizin bizlere emanetidir” dedi.

İlk görev yeri olan Karpuzlu’yu kısa sürede sevdiğini de belirten Kalkan, “Karpuzlu halkı çok candan, samimi ve sıcakkanlı. Onlarla güzel işler başaracağımıza inanıyorum. İnşallah ilçemize bir şeyler katarak, böylesine güzel insanların yüreğinde iz bırakarak ayrılırım” dedi.

Tarım İlçe Müdürlüğü’nde çalışan bir babanın beş çocuğunun ikincisi olan Kalkan, meslek seçimi hakkında şunları söyledi: “Kaymakam olmamda 15 Temmuz gecesi halkı sakinleştiren ve liderlik vasfıyla örnek olan Gümüşhane Köse Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı’nın rolü etkili oldu. O gün karar verdim ve Kaymakam Yazıcı’yı makamında ziyaret ederek ondan meslek hakkında ve sınavlarda neler sorulur diye bilgi aldım. O da çok memnun oldu. Annem de Kaymakam olmamı çok istiyordu. Üç kez sınava girmiştim. İkisinde az bir puanla kaçırmıştım. Kısmet son sınavaymış.”

Semanur Kalkan’ın bir özelliği de memleketi olan Köse ilçesinde iki dönem Belediye Başkanlığı yapan Muhittin Kalkan’ın torunu olması. “Eminim rahmetli dedem de çok mutludur” dedi.

1994 yılında Gümüşhane’nin Köse ilçesinde doğan Semanur Kalkan ilk, orta ve lise öğrenimini Köse’de tamamladı. 2016 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2019 yılında İçişleri Bakanlığı’nın açtığı kaymakam adaylığı sınavını kazanarak mülki idare amirliği mesleğine geçti. Trabzon Valiliğinde İl Merkez Stajını, Amasya ve Kastamonu illerinde Mülkiye müfettişi refakatinde teftiş stajını, Antalya’nın Kaş ve Çanakkale’nin Ayvacık ilçelerinde ise refiklik stajını tamamlayan Kalkan, 7 Şubat 2021 tarihinde Karpuzlu’da göreve başladı. İncirliova Kaymakamı Canan Hançer Baştürk ile birlikte kentte görev yapacak olan ikinci kadın kaymakam oldu.

Türkiye’de kadınlara ilk kez kaymakam olma hakkı 1991 yılında çıkan yasayla verildi. Özlem Bozkurt Gevrek ve Elif Aslan, İçişleri Bakanlığı’nın 1992 yılında açtığı sınavı kazanarak, Türkiye’nin ilk iki kadın kaymakam adayı olarak göreve başlamışlardı.

26 Ekim 1933 tarihinde Köy Kanunu’nda yapılan değişiklikle kadınlara muhtarlık seçimlerinde aday olma hakkı verildi. Gül Esin Hanım, sonra 12 Kasım 1933’te Karpuzlu’nun o zamanki ismi olan Demircidere Köyü’nde muhtar adayı oldu ve yedi erkek rakibini geride bırakarak seçimi kazandı. Seçime 500 seçmen katılmıştı. 32 yaşındaki Esin’in seçilmesi ilçede üç gün süren şenliklerle kutlandı. Gazeteler haberi “Büyük inkılâbın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun” başlığıyla verdiler.

Esin hanım erkeklerin kahvehanelerde oyun oynamasını yasaklamış, kız çocuklarının okula gitmesini sağlamaya, erken yaşta evlenmelerinin önüne geçmeye çalışmıştı. Ayrıca köy yolu yapımı için de çaba harcamıştı.

Gül Esin Hanım 1990 yılında 89 yaşında vefat etti.

Demircidere 1971 yılında belediye oldu. İsmi de Karpuzlu olarak değiştirildi. 1990 yılında ise ilçe yapıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.