Kangal’ın Genleri Yetiştirme Merkeziyle Korunacak

Kangal’ın Genleri Yetiştirme Merkeziyle Korunacak
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.11.2021
86
A+
A-

Hem Kangal köpeği ırkını korumak hem de sosyal bir alan oluşturmak amacıyla projelendirilen Kangal Araştırma Uygulama ve Dokümantasyon Merkezi düzenlenen törenle açıldı.

Sivas Valiliği tarafından, Kangal ırkının gen özelliklerinin korunması, Kangal köpeklerinin fiziki yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve ziyaretçilerin kaliteli zaman geçireceği tesislerin oluşturulması için Sivas’ın Kangal ilçesinde kurulan çiftliğin açılışı amacıyla tören düzenlendi.

Kangal Kaymakamı Ahmet Fatih Sungur ev sahipliğini yaptığı açılışta konuşan AK Parti TBMM Grup Başkanı İsmet Yılmaz, Kangal’ın bir Türkiye markası olduğuna işaret etti. Yılmaz, “Kangal için Sivas’ın markası diyoruz ama Sivas’ın değil Türkiye’nin markası. Yurt dışında çok fazla tanınır. Kangal köpeği güzel bir değerimizdir. Peki ‘nerede yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır, görebileceğimiz bir yer var mıdır’ dediğimizde gönül rahatlığı içerisinde misafirimizi gönderebileceğimiz bir yer yoktu. Şimdi ise Kangal köpeğine yakışır bir tesis Kangalımıza kazandırıldı” dedi.

“SİVAS’IN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Sivas Valisi Salih Ayhan ise “Kangal denilince aklımıza; Kangal köpeğimiz, Balıklı kaplıcamız ve Akkaraman koyunumuz geliyor. Bu üç değerimiz bizim için kıymetli. Biz değerlerimize değer vereceğiz, değerlerimize sahip çıkacağız. Kangal köpeği, Sivas denilince akla gelen ilk değerlerimizdendir. Dolayısı ile yetiştirildiği alanların uygun olması lazım. Merkezimize bilimsel yönü biraz daha ağır olan bir tesis kazandırmıştık. Ama dedik ki taş yerinde ağırdır. Kangal köpeğinin yeri Kangaldır. Buranın karakteristik yapısına uygundur. Burada da bir tesis yapmak boynumuzun borcuydu” şeklinde konuştu.

Modern çiftlik içerisinde yetişkin köpekler için 8 metrekarelik 30 olmak üzere ısıtmalı yavru kulübeleri ile birlikte toplamda 50 kulübe, köpeklerin kullanabileceği 4 bin 300 metre kale gezi alanı, 12 bin 300 metre kare peyzaj alanı ve ziyaretçiler için sosyal tesisler bulunuyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.